70 hebbenden van hunnen principaal) op Zaturdag den 27sten November 1858 in het Logement „de Gouden Leeuw" 67 te Haarlem, ten overstaan van den Notaris Mr. P. Mabé Junior, in publieke veiling zullen verkopen een extra kapitaal, zeer aanzienlijk dubbeld Huis en Erve enz. gelegen aan de Noord zijde van de eerste Nieuwe Gracht, getekend wijk 6 no. 308 68. Aan de hand van deze aankondiging en de voorlopige lijst der Nederlandse Monumenten is het mogelijk een opper vlakkige beschrijving van dit 18de-eeuwse gebouw te geven. De voorgevel met de hardstenen onderpui, heeft een midden travee, versierd met Corintische pilasters op blokken, door een kroonlijst gedekt. Daarboven een venster met fraai ge sneden vleugels. Voor het perceel een dubbele trap met ijzeren hek. Hier bevonden zich, evenals nu, twee ingangen de deur onder de stoep en de hoofddeur er boven. In het met marmer bevloerd benedenhuis zag men diverse vertrekken, grote keuken met oven, en verdere commoditeiten, kelders, bergplaatsen, kortom alles wat voor een aanzienlijke woning vereist wordt. Dit waren de kwartieren voor het personeel. Achter het huis een fraai aangelegde tuin, koetshuis en stalling voor zes paarden. De familie zelf betrad over de hoge stoep de zeer ruime vestibule, rijk met vazen en andere ornamenten gestuct en met marmeren vloerplaten belegd. Naast vier kamers, alle van schoorstenen en vaste spiegels voorzien, trok vooral een prachti ge royale zaal of koepelkamer met vier penantspiegels en dito tafels en een kunstig gesneden trapleuning bijzonder de aan dacht. Op de eerste etage waren zes kamers gebouwd, waar van vier met schoorstenen, terwijl de koepelkamer van kostbaar behangsel was voorzien. Op de tweede etage: vier behangen en geplafonneerde vertrekken, verder dienstboden- en bergkamers en daarboven een droogzolder, welke zich over het gehele huis uitstrekte. De grootte van het perceel bedroeg 13 roeden en 99 ellen, kadastraal bekend sectie B. no. 771. 27 november 1858 zoals aangekondigd had de pu blieke veiling plaats. De opbrengst was het dubbele van de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 72