-79 Nieuwe Gracht, wijk 6 no. 309 voor 200,aan mr. Jan baron van Styrum in eigendom over. Adriaan van der Willigen, een bekend kunsthistoricus en letterkundige, die sedert twee maanden aan de Kruisweg, het huis „de Zon" bewoonde, wist de baron te bewegen dit erf, dat onmiddellijk aan zijn perceel grensde, te verkopen. Deze stemde hierin toe, onder voorwaarde, dat de gang en de poort aan hem zouden blijven toebehoren. 26 september 1816 werd Van der Willigen voor ƒ100,— de nieuwe eigenaar. Een transportakte van 17 december 1851 wijst uit, dat de erven van Styrum deze gang, waarin zich een ijskelder be vond, met de poort voor 400,contant geld aan dr. Adriaan van der Willigen Pzn. hebben overgedragen. Adriaan van der Willigen Pieterszn. was uit Hillegom af komstig. Hij studeerde in de medicijnen en vestigde zich na volbrachte studie te Haarlem, waar hij zich in de lange tijd van zijn verblijf in een geziene praktijk mocht verheugen. Evenals zijn oom Adriaan van der Willigen, had ook hij grote belangstelling voor de schilderkunst. In de archieven van Haarlem heeft hij over Haarlemse kunstenaars talrijke gegevens verzameld, welke hij publi ceerde. Zijn „geschiedkundige aanteekeningen over Haarlemse schilders" verscheen in 1866; de tweede druk „Les artistes de Harlem" in 1870. Aan deze geestverwantschap had neef Adriaan het waarschijnlijk te danken, dat oom Adriaan, die vrijgezel was gebleven, niet alleen een kostbare verzameling schilderijen, tekeningen, prenten en een zeldzame bibliotheek, maar ook zijn woonhuis op de Kruisweg no. 312, blijkens olografisch testament van 1 januari 1837, aan hem had toe bedeeld. Na de dood van zijn oom, 17 januari 1841, betrok dr. Adriaan vrij spoedig het huis, dat hij in dank had aanvaard. Op 35-jarige leeftijd trouwde hij met Geertruyda Aletta van Voorthuysen, 20 augustus 1819, te Amsterdam geboren.73 Nadat de 2de november 1850 ook de aangrenzende woning „de Regenboog" zijn eigendom was geworden koopprijs ƒ1.100,werd 21 november 1864 voor notaris mr. H.A.F.D. van Meeuwen de akte verleden, waarbij dr. Van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 81