81 zelfde jaar legde mgr. G. P. Wilmer volgens eigenhandige aantekening in zijn dagboek in tegenwoordigheid van een omvangrijk en notabel gezelschap plechtig de eerste steen, waarop de volgende inscriptie Soli Deo Gloria. Ex munificentia fidelium anniversario presbyteratus quinquagesimo Illmi. ac Rmi. antistitis sui a nobiliss. matronis excitata desideratis dudum turn archio epali turn librano sua spatia dicata Gerardus Petrus epus Harlemen. prim. lap. pos. XV Kal. Oct. MDCGCLXXV Het liber memorialis vermeldt met zekere trots, dat de bisschop zelf de tekst voor deze gedenksteen heeft ontworpen. Het is daarom nog altijd een open vraag, wie voor de foutieve datering verantwoordelijk moet worden gesteld, de architect, de steenhouwer of. de bisschop zelf Een feestelijke bij eenkomst „ten paleize" bekroonde deze plechtigheid. Juli 1877 was de bouw voltooid. De totale kosten met bij werk, installatie enz. hadden ƒ44.549,40 bedragen. Op de tweede verdieping bevond zich over de volle diepte en breedte de bibliotheek, benevens twee logeerkamers, waartussen een lichthof was aangebracht. Daarboven een zolder, welke zich over de gehele nieuwbouw uitstrekte. Op de eerste etage: de particuliere vertrekken van de bis schop, daarbij aansluitend aan de tuinzijde een logeerkamer, vervolgens twee vertrekken door een lichthof gescheiden, welke dienden tot bewaarplaats van het nieuw archief. Op de begane grond was aan de straatzijde de z.g. kapittelzaal gebouwd, waar het college van die naam zijn maandelijkse vergaderingen hield. Ten oosten hiervan bevond zich een spreekkamer, dan een tussenkamer aan de lichthof depot voor het oudarchief aan de tuinzijde een grote achter kamer, waar in twee vitrines de kostbare paramenten ge borgen waren en daaraan grenzend een serre, die des zomers als eetkamer werd gebruikt. Het benedenhuis of souterrain was één grote ruimte in verschillende afdelingen gesplitst.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 83