85 nius Eduardus van Dodewaard de teugels van het bewind in handen. Reeds op 17 augustus d.a.v. begon men met de uit voering van ,,het grote verbouwings- en restauratieplan", dat reeds maanden te voren in onderling overleg was vast gesteld. Het huis werd van onder tot boven opgeknapt, ver anderd en gemoderniseerd. In de hal werden diverse kalk- lagen verwijderd, zodat het oorspronkelijk werk weer volledig tot zijn recht kwam. Zo ook het trappenhuis. De grote re ceptiezaal bleef in haar geheel onaangetast. De audiëntiezaal werd opnieuw geplafonneerd en in verband met de restau ratie kreeg het een nieuwe tint, passend bij het interieur. Ook de eikenhouten lambrizering werd in de oorspronkelijke staat hersteld. Er kwam een verbinding met de huidige kapittelkamer tot stand, waar het gerestaureerde stucwerk alle waardering verdient. Verder zijn verschillende voor zieningen getroffen van zuiver bouwtechnische aard. Vooral de kapel, welke geheel werd vernieuwd, vraagt meer dan gewone belangstelling. Molkenboers mozaïek, „peinture pour l'éternité", heeft maar een zeer korte eeuwigheid ge kend; de povere resten, welke zijn bewaard gebleven, werden in het bisschoppelijk museum ondergebracht. Gebrandschil derde ramen met de wapens der Haarlemse bisschoppen, een tabernakel en reliekschrijn, edelsmeedwerk van een bekend kunstenaar, een teakhouten altaar waarnaast een middel eeuws Mariabeeld, en een antiek ivoren crucifix, vormen de meest kostbare versiering. De muren van fijn schuurwerk voorzien, geven aan dit alles een bepaalde sfeer. Op beide verdiepingen heeft men de bestaande vertrekken aan een grondige herziening onderworpen. Een meer bruik bare bewoning voor bisschop, secretarissen en gasten was het resultaat. In het benedenhuis vinden de eerwaarde zusters een comfortabel verblijf. De oude kachels werden door cen trale verwarming vervangen, warm- en koudwaterinstallatie, personenlift, elektrische verlichting en noodverlichting, brand melders, blusapparaten, brandslangen met haspels, telefoon centrale enz. completeren het geheel. Dit restauratieplan werd ontworpen door de bouwkundige

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 87