89 deftig aan een zelfde stil pleintje gelegen, het Prinsenhof, dat, aan zijn derde zijde begrensd door de Stadsbibliotheek, oud tijds die typische rust vertoonde die zo zeer het ouderwetse kenmerk is van studie en wetenschap. Voor zover er in latere perioden in gezaghebbende onder wijskringen ontevredenheid is ontstaan met de overgeleverde H.B.S.-vorm, is dat iets waarvan de oudere nog levende H.B.S.-bezoekers, zij die met einddiploma's van voor de eerste wereldoorlog in hun zak lopen, geen weet hebben. Zij zullen altijd met erkentelijkheid denken aan hun vroegere eminente leermeesters en aan de sfeer van die oude school die zo goed was en toch ook een beetje ouderwets streng. Het oude gebouw Het Haarlemse onderdeel van Thorbecke's stichting heeft slechts gedurende het eerste jaar van zijn bestaan onderdak gehad in het gymnasium-gebouw. Daarna heeft het een eigen gebouw gekregen daar recht tegenover in de Jacobij nestraat. Het staat vast dat daar de uitgelezen ploeg van middelbare leerkrachten is werkzaam geweest aan wie de uitvoering van 's ministers denkbeelden was toevertrouwd. In de eerste tientallen jaren zal het daartoe ongetwijfeld de geschiktheid hebben bezeten, in de periode waarover ik het zal hebben, bezat het die volledige geschiktheid volgens nieuwe-tijdse normen zeker al niet meer. Schoolgebouwen volgens de vroegere bouwtrant zijn niet voor een lang leven voorbestemd, het dagelijkse, uiterst intensieve gebruik door drommen van leerlingen is er onge twijfeld oorzaak van dat zij spoedig uitwoningsverschijnselen gaan vertonen en het oude gebouw in de Jacobijnestraat ver toonde die verschijnselen in sterke mate. In mijn herinnering aan de lokaliteiten waarin wij waren ondergebracht, over heerst één ding, n.l. de onbeschrijfelijke, ongezond-aandoende stoffigheid van het geheel. Ik moet wel bijna aannemen dat het iedereen die daar ter schole is gegaan, gaat als mijhet simpele denken aan die oude klasse-lokalen, eindeloze kronkelgangen en donkere portalen en hoeken doet een her-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 91