90 innering aan intense stofreuk herleven. Er zullen wel regel matig schoonmaaksters zijn bezig geweest, maar de arme zielen zullen het slijtage-stof en het ingelopen straatstof wel nooit baas geworden zijn. Verwonderlijk is dit alles niet, in de tijd waarover ik schrijf, de eerste jaren van deze eeuw, begon het H.B.S.-bezoek blijkbaar nogal plotseling in sterke mate toe te nemen en het gevolg hiervan was uiteraard een snel overbelast ge rakend schoolgebouw aan de Jacobijnestraat dat dienovereen komstig ook steeds zwaarder begon te „slijten". In die jaren zijn ongetwijfeld de raadsbesprekingen over een nieuw ge bouw aan de Zijlvest begonnen. Hoe het ook zij, in 1903, het jaar van mijn entree, was de volte al zodanig dat er al een paar jaar lang druk aan uit besteding werd gedaan. In een vroegere periode van ruimte gebrek was blijkbaar al eens een aanval gedaan op „belen dende percelen". Ik meen dat het meest oostelijk gelegen schooldeel in de Jacobijnestraat oudtijds als directeurs woning heeft gediend en dat de heer Brongersma nog daarin heeft gewoond. In de tijd van mijn verhaal was dat al bij de school getrokken, benedenvoor was de z.g. leraarskamer, achter de bibliotheek, terwijl de directeur een soort tuinkamer als zijn heiligdom in gebruik had. Het Proveniershuis in de Grote Houtstraat heeft altijd nogal veel als veiligheidsklep voor allerlei doeleinden gediend en ook daar werd dus in die jaren een stukje H.B.S., n.l. de eindklasse van de drie-jarige cursus, ondergebracht. Het is niet onmogelijk dat al in diezelfde tijd van een terug gang in het gymnasiumbezoek sprake was, in 1903 werd daar althans onze eerste klasse gehuisvest. Dat uitbesteden kon in die tijd nog omdat, in tegenstelling met thans, niet de leraren, maar de klassegroepen een eigen lokaal hadden. Het staat me nog voor de geest dat wij al spoedig ontdekten dat we daar op het „gym" in een soort van elite-lokaal zaten in vergelijking met de behuizingstoestanden op de moeder- school aan de andere kant van het pleintje. Voor speciale vakken zoals natuurlijke historie en handtekenen moesten

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 92