92 ziening van de vijfde, ver van de ramen opgestelde rij, was zeker niet ideaal. In een ander lokaal, waarschijnlijk eertijds een slaapvertrek, eveneens een pijpela, was het bezwaar weer anders opgelost. De drie rijen banken stonden daar in de lengte van de ruimte, echter zó, dat de twee buitenste rijen bot op de muren waren geplaatst. Moest de aan de muurkant zittende leerling de bank verlaten, dan was zijn bankgenoot verplicht even op te staan. In dat lokaal waren de ramen precies tegenover het schoolbord, de leerlingen kregen dus alleen maar achterlicht en zaten gevolgelijk allemaal in de eigen schaduw. Schoolbanken waren er van allerlei modellen, het overgrote deel was voor twee leerlingen ingericht. De plaatsruimte economie was hiermede niet bijster gediend. Het was in die dagen ook al een gemengde school, het aantal meisjes was echter nog vrij gering, wij hebben er nooit meer dan drie a vijf per klasse gehad. De jongens en meisjes zaten in gescheiden banken en als het dus zo geviel dat van de meisjes zowel als van de jongens de aantallen oneven waren, betekende dat twee onbezette plaatsen in die toch al niet al te ruime lokalen. Het blijkbaar zeer geringe aantal eenpersoons-bankjes kon hierin niet voorzien. De twee-persoonsbanken waren als regel ontzaglijke van hout getimmerde gevaarten, merendeels in bruine z.g. hout imitatie geschilderd, ,,gehout" zoals de schilder dat noemt. Het bovendek was uiteraard schuin aflopend met bovenaan een platte strook waarin de inktpot was ingebouwd en een gootje voor het schrijfgerei. Het mag wel worden vastgesteld dat in de wintertijd de leslokalen geen wonderen waren van gezellig verwarmde ruimten. De ontwerper van die schoolbanken had daarmede kennelijk rekening gehouden. De banken waren hoog op de poten, het geheel rustte op twee evenwijdige zware balken die, naar mijn herinnering het hele geval dus zeker een dikke decimeter van de grond hielden. Op die balken waren de zitbank en de pupiter opgebouwd terwijl daarop ook een dikke plank en dwarsbalk voor voetensteun waren aange-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 94