93 bracht. De kou en de tocht langs de vloer konden onze jeugdige beentjes niet deren. De constructie van het schrijfblad van deze banken was nogal gevarieerd. Er waren er met een vast blad met een vak daaronder voor de schoolboeken en schriften. Bij andere modellen kon het schrijfblad om scharnieren omhoog geklapt worden ter bereiking van het boekenvak eronder. Nog fraaier was de uitvoering waarbij het bovenblad op en neer geschoven kon worden. Daarbij zat de inktpot bovenin in een verzonken gootje dat in de omhooggeschoven stand van het blad werd afgedekt, heerlijk speelgoed voor schooljongens en een vol slagen onuitroeibaar nest voor stof en andere ongerechtig heden. De leraar zat, evenals nu blijkbaar nog gebruikelijk is, op een soort schavotje. Dat was voor het klasse-overzicht zeer heilzaam maar misschien is destijds de vrees voor koude voeten aan deze uitvinding ook niet helemaal vreemd ge weest. In onze schooljaren heeft dat schavotje ons nog wel eens een keer diensten bewezen bij het ten uitvoer brengen van ondeugende streken. Een daaronder verborgen wekker- klok, afgesteld uiteraard op een tijdstip midden in het lesuur kon sommiger, blijkbaar met veeleisende verlangens naar origineel vermaak nog wel eens bevredigen. Ik heb in het bovenstaande al met een enkel woord gerept van de vele huishoudelijke beslommeringen die destijds aan onze leraren grijze haren konden bezorgen. De ruimten waarin wij les kregen waren, zoals de lezer wel begrepen zal hebben, allesbehalve air-conditioned. Het was vooral na tuurlijk in de wintertijd niet zo eenvoudig te bereiken dat de atmosfeer in zo'n schoollokaal aan enigszins redelijke eisen voldeed. Frisse lucht kon alleen maar door z.g. bovenlichten verkregen worden. Een frisse-lucht-maniak onder de leraren als b.v. Nolst Trenité (de later uit de „Groene" bekend geworden Chari- varius) ging daar kennelijk wel eens onder gebukt. Hij loste het vraagstuk nogal eens op door plotseling bovenlichten en deuren tegen elkaar open te zetten. Dit typeert wel enigs-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 95