94 zins welke paardemiddelen moesten worden toegepast om in die oude lokalen nog een beetje behoorlijk te blijven adem halen. Het ene lokaal was uiteraard wel wat beter dan het andere maar ideaal was het nergens. De verlichting was niet veel beter, van nature was de licht- geving in die verbouwde woonhuisvertrekken ongeschikt voor schoolgebruik. Vrijwel alle lokalen hadden donkere voor het daglicht onvoldoende bereikbare hoeken, ik memo reerde al dat er zelfs ruimten bij waren waar het daglicht achter in de klasse binnenviel. De kunstverlichting was gas waarvan de ontsteking in de wintertijd weer een van de huis houdelijke taken voor de leraren uitmaakte. Niet zelden moest er deskundige hulp aan te pas komen omdat de gas pitten en buizen lekten en op die manier allerlei gevaar ver oorzaakten. Over de verwarming voerden de leraren wel niet de opper- directie maar het spreekt wel bijna vanzelf dat zij ieder ogen blik met gebruikelijke stookvraagstukken konden worden geconfronteerd en dat zij niet allemaal even bedreven waren in de stookkunst. In de lokalen prijkte een soort van ,,je- brüle-tout-l'hiver-sans-m'éteindre" kachels, apparaten echter die het bij ons, hun lijfspreuk ten spijt, toch nog wel eens wisten klaar te spelen uitdoofverschijnselen te vertonen. Ik heb de herinnering aan de aanwezigheid van grote diepe kisten in de buurt van die kachels en moet wel aannemen dat zij bedoeld zijn geweest om de turven te herbergen waarmede het vuur aan de gang gehouden werd. Er waren enkele kou kleumen onder de leraars en ik zie sommige ervan in mijn verbeelding nog aan het handjes-warmen bij onze primitieve warmtebronnen. Natuurlijk liep er in de meeste lokalen ook altijd een lange zwarte pijp langs het plafond. Fraai was dat niet, maar het kwam de warmtegeving ten goede, het waren onze centrale verwarmingsbuizen. Van een wat beter gehalte dan de gewone leslokalen waren de speciale ruimten voor vakken als fysica, chemie en natuur lijke historie. Waarschijnlijk omdat daar altijd eenzelfde leraar troonde, was het daar een beetje beter aan de eisen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 96