95 aangepast en ook wat ordelijker en schoner. De banken waren er op de manier van een amphitheater aangebracht, wij von den dat het er ietwat wetenschappelijk uitzag hetgeen voorna melijk werd teweeggebracht door allerlei leermiddelen, appara ten en curiositeiten die daar overal te zien waren. Op fysica en chemie waren het glimmende, voor ons gedeeltelijk mysterieuze instrumenten en toestellen die de aandacht trokken, op natuurlijke historie boeide ons een apart vertrek naast het leslokaal gelegen waar, in keurige vitrine-kasten allerlei zaken stonden uitgestald die betrekking hadden op de zoölogische, botanische en biologische geleerdheden die ons te slikken werden gegeven. In het begin moesten we wat wennen aan een levensgroot mensengeraamte dat tussen de ramen en het schoolbord prijkte en dat hulp moest bieden bij de studie van het bottenstelsel. Wat er in die laboratoriumverblijven stond, zal nog niet eens zo erg veel verschil gemaakt hebben met de overeen komstige inventaris van de moderne scholen, het zag er waarschijnlijk alleen allemaal wat oudbakkener uit, tentoon gesteld als het natuurlijk ook weer stond in lokaliteiten die als regel daar nooit voor bedoeld waren geweest. De tekenlokalen waren al helemaal stiefkinderen. Om daar te komen, moest een schier nimmer eindigende reis gemaakt worden naar de verst afgelegen, later ingelijfde bijgebouwen. Ik herinner me dat daar ergens een lange kale trap was die op een deur in de Stoofsteeg uitkwam, dat was dus wel het einde van de wereld. De leerlingen van 1900 De jeugd van omstreeks 1900 had nimmer de invloed van een nabije oorlog gevoeld zoals die van 1918 en nog sterker die van na 1945. Wij hadden geen kritiek op de oudere gene ratie omtrent bestrijding van de oorlogsgeest, wij waren min der rebels en minder zelfbewust met betrekking tot toekomst verwachtingen. De emancipatie van de vrouwelijke jeugd had nog maar een traag aanvangstempo. De uitvinding van de concentratiekampen door de Engelsen in de z.g. Trans-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 97