96 vaalse oorlog (Nederlandse straatliedjes zongen van „moor denaarskampen") belette ons niet in de onmiddellijk daarop volgende Russisch-Japanse oorlog grotendeels sympathie te tonen voor Engelands bondgenoot Japan. Het beroerde ons allemaal niet zo diep. Het was toen nog een wereld zonder zo veel technische snufjes. De fiets met gelijke wielen en luchtbanden was een recent 19de-eeuws produkt. Wie ouders had die de schrik barend dure banden van guttapercha (zo heette rubber toen nog) konden betalen, bezat zo'n fiets en deed er van alles mee. We maakten tochtjes en bezochten per rijwiel de oude houten zwemschool aan de Houtvaart (de eigenaar A. A. Sprenger was in zijn jonge jaren gymnastiekleraar geweest aan onze H.B.S.). Sommige jongens gingen op de fiets naar school, als dat mocht, want de schoolautoriteiten waren het vehikel nog maar slecht gezind. Fietsstallingen waren er nog niet in het oude H.B.S.-gebouw dat daarvoor trouwens ook geen ruimte bood. Wie erg veraf woonde mocht per fiets komen. De fiets mocht dan in het portaal staan, permissieloze fietsen bleven onbewaakt op het Prinsenhof. Ook de automobiel was in die dagen nog maar een wat onwennig aandoende halve vreemdeling. Het schoolgaande kind van 1900 werd voor zijn tocht naar school gewaarschuwd voor de rijtuigen en voor de paardetram. De auto was nog niet in de gevaarklasse opgenomen. Ik heb wel schoolvriendjes gekend die per paard en wagen naar school gebracht werden, maar een auto heb ik voor dat doel in die eerste jaren nooit gebruikt gezien. Alle andere technische snufjes waren toen ver te zoeken. Het begon wel hier en daar een beetje te dagen. Hier in Haarlem begon b.v. de Eerste Nederlandse Electrische Tram te rijden. De mechanische muziek en het mechanische „levende" beeld maakten hun entrée met de komst van gramofoon en bioscoop. Tekenend was dat het publiek met de bioscoop zijn eerste kennismaking had op de kermissen en dat de gramofoon aanvankelijk meer iets was voor de café's dan voor de huiskamer. Bijzondere wijziging brengende

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1964 | | pagina 98