98 Dc eigenlijke restauratie-werkzaamheden hebben bestaan uit het herstellen van de vensters in de oorspronkelijke vorm, en het verbeteren van de kleuren van het schilderwerk. Dit was echter voldoende om twee haveloze, voor het oog weinig interessante panden volledig te transformeren (architect- C. Brakel) Een aantal herstellingen aan het hofje, genaamd Vrouwe en Anthoniegasthuis (Klein Heiligland 64a tot en met f) kreeg zijn beslag. Herstel van de interessante geschilderde decoratie van het inwendig blijkt zeer moeilijk en tijdrovend te zijn; een oplossing is nog niet gevonden. De brandblusinstallatie van de O.L. Vrouwe- of Bakenesser- kerk is, met de voltooiing en inrichting van de pompkelder, gereedgekomen. De restauratie van de toren van de Grote Kerk is begonnen. In het verslagjaar zijn de ui en de, daaronder staande derde lantaarn geheel gesloopt, deze delen van het bouwwerk zullen respectievelijk volledig en grotendeels vernieuwd worden. Van de tweede lantaarn is alleen de constructie blijven staan. Deze zal gerepareerd worden, terwijl alle overige onderdelen (be schietingen, vloeren en de grotendeels gebeeldhouwde vorm geving als ramen, lijsten en kolonetten) eveneens vernieuwd zullen worden. De „herbouw" van dit deel van de toren zal in de winter voorbereid, en volgend jaar in de lente worden aangevat, (leiding: Openbare Werken, afd. Monumentenzorg; advise rend architect: J. Prent). Bij de reeds vermelde aanleg van een riolering in de kade langs het Spaarne, werd de uitmonding van de Beek aange sneden. Van de, vermoedelijk zeventiende-eeuwse overklui zing bleef alleen een deel, gelegen onder de percelen Spaarne 34 en 36 gespaard; met de conservering daarvan is een begin gemaakt (leiding Openbare Werken, afd. Monumenten zorg). Met het herstel van de grote zaal van de Oude- of St. Adriaansdoelen in de Gasthuisstraat is een begin gemaakt (leiding Openbare Werken, afd. Monumentenzorg).

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 100