HAARLEMS MONUMENTENZORG IN 1965 Het getal van de ons bekende, middeleeuwse woonhuizen ondergaat steeds uitbreiding. Bij een verbouwing van het perceel Grote Houtstraat 153 kwamen restanten van een gothisch houten skelet aan het licht, die, door een winkelbetimmering bedekt, gelukkig ge handhaafd bleven. Ofschoon ernstig verminkt gaven deze res tanten ons voldoende inzicht in de oorspronkelijke construc tie. Deze heeft bestaan uit de gebruikelijke jukken, bestaande uit muurstijlen, korbeels, sleutelstukken en moerbint, die echter alterneerden met moerbinten op korte sleutelstukken, die niet op stijlen rustten, maar rechtstreeks droegen in de muur. Deze constructie is vooralsnog een unicum in onze stad. Bij een na de brand van het perceel Koudenhorn 32 gevolg de instorting werd het belendende pakhuis Koudenhorn 30 ernstig beschadigd. Bij het daarop volgende herstel kwamen ïestanten van een gothisch houten skelet te voorschijn, die echter zodanig verminkt waren, dat reconstructie van de oor spronkelijke toestand van dit perceel niet mogelijk bleek. Na jaren geduldig wachten, konden wij het herstel van het zeer onderkomen huisje Bakenessergracht 67 ter hand nemen. Tijdens de restauratie kwam de, vermoedelijk uit het laatst van de 17de eeuw daterende indeling van vensters en deurko zijnen volledig aan het licht, zodat de voorgevel geheel in de oorspronkelijke toestand kon worden gebracht. Het huisje zal door de gemeente verkocht worden, waarna de nieuwe eige naar het inwendige zal verbouwen. Spijtig is, dat daarbij alle aanwijzingen omtrent de vroegere indeling zullen verdwijnen, (leiding van de gevelrestauratie: Openbare Werken, afd. Mo numentenzorg) De restauratie van de grote zaal in de Oude- of St. Adriaans- doelen (Gasthuisstraat 32) leverde een aardige verrassing op. Onder de in 1627 aangebrachte betimmering van de schouw met inschrift „Soo wat coopmanschap datter geschiet binnen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 102