101 dit schuttershof die mach tsanderen daechs wederom mette wijncoop of", kwam de originele schouwbalk tevoorschijn met de oorspronkelijke, uit 1562 stammende tekst: „Men sal gheen coemenschap zo vast muegen doen binnen dit scuttershof die gheen diet rout die mach tsanderen daechs met de wijn coop off", in karakteristiek renaissancistisch lettertype. Naar stig speurwerk leverde voldoende gegevens op, om het profiel van de oorspronkelijke, in 1627 verwijderde lijsten te kunnen reconstrueren. De schouw met zijn fraai gebeeldhouwde kraag stenen van Naamse steen is daarmede in zijn oorspronkelijke vorm hersteld. De overige herstellingen hebben bestaan uit reparatie van het trapje naast de schouw, waar het gemutileerde eiken schot- werk wëer over de volle hoogte werd opgetrokken, uit het ver nieuwen van een eiken moerbint, uit talrijke reparaties aan de zoldering en uit herstellingen aan de zandstenen consoles on der de moerbinten. De talrijke toestellen, die aan de zoldering waren opgehangen, en daar ernstige beschadigingen teweeg hadden gebracht, zijn definitief verwijderd. Het gebruik van deze bijzonder fraaie zaal als gymnastieklokaal blijft overigens een misstand (leiding: Openbare Werken, afd. Monumenten- zorg) Aan de gevel van het pand Grote Houtstraat 134 weiden herstellingen verricht. Het metselwerk van deze aardige klok- gevel, die door een sierlijk fronton met Lodewijk XVI détails bekroond wordt, is daarbij nagezien, terwijl de vensters van een passende ruitverdeling aan de hand van gevonden sporen werden voorzien. Het opmerkelijke verschil in schaal tussen de vensters van de eerste en de tweede verdieping bleef gehandhaafd, (architect J. J. van Brugge) Aan de panden Kenaupark 15-17 zijn enige herstellingen verricht, om het aspect van de gevels veilig te stellen. Deze, in 1868 gestichte reeks percelen vormt het hoofdmonument van de fraaie bebouwing langs dit park. De architectuur is van bijzondere allure, en behoort stellig tot het monumenten-bezit van onze stad. Ofschoon in het algemeen veel van de negen- tiende-eeuwse architectuur nog niet de waardering geniet die

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 103