106 De aardige achttiende-eeuwse sterrenwacht op de koepel van Teylers Museum zal worden hersteld. Dit in Lodewijk- XVI stijl, naar ontwerp van Leendert Viervant opgetrokken gebouwtje was zeer onderkomen, het is gedemonteerd en zal volgend jaar, na herstel, herplaatst worden (architect: Willem J. Peereboom) Een eenvoudig, laat achttiende-eeuws klokgeveltje siert het een eeuw oudere pandje Klein Heiligland 62, onmiddellijk naast het inmiddels herstelde Vrouwe- en Antonie-gasthuis. Het herstel van dit perceel, waarbij naast een aantal tech nische voorzieningen en verbeteringen van het woongerief, de gevels van passende vensters worden voorzien, is begonnen, (architecten: Kuitems, Sytsma en Oosterbaan Martinius). Het perceel Kleine Houtstraat 124 zal een ingrijpende her stelling ondergaan. De restauratie van het aardige zeventiende- eeuwse achterhuis kwam dit jaar gereed; de restauratie van het voorhuis zal volgen. Dit laatste, tot stand gekomen in de zeventiende eeuw, werd vermoedelijk aan het eind van de achttiende eeuw van een klokgeveltje voorzien. Het pandje, dat slechts bestond uit begane grond en kap, zal meteen verdie ping worden verhoogd, waarna kap en topgevel, nu een etage hoger, weer zullen worden aangebracht. architect J. H. Smidt). Het Hofje van Heythuizen (Kleine Houtweg 135) zal wor den hersteld, waarbij aandacht zal worden besteed aan verbe tering van de kappen en herstel van de aardige, in patroon ge legde bestrating. Met het werk is dit jaar begonnen. Na de brand in het najaar van 1964, die het pand goeddeels verwoestte, kon het zeer monumentale huis Koudenhorn 32 nog in dit jaar weer onder de kap worden gebracht. Van de verkoolde kroonlijst (die in de oorspronkelijke vorm hersteld werd) werden de sierlijke consoles opnieuw gesneden door de beeldhouwer G. van Duuren. De restauratie zal in het volgen de jaar met het herstel van de vensters in de oorspronkelijke vorm worden voltooid. Het interieur, dat lang voor de brand reeds vrijwel was leeggesloopt, beschikte, behalve over enkele oude deuren en oorspronkelijke vensterblinden op de begane grond (die behouden bleven), alleen nog over een aardige zol-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 108