107 derkamer, waarvan de door schotwerk gevormde wanden en- trompe-l'oeil als paneelwerk beschilderd waren. Deze kamer ging bij de brand verloren, (architect J.H. Smidt.) Het herstel van de stoep van het perceel Nieuwe Gracht 78 is ter hand genomen waarbij natuurstenen delen zullen worden vernieuwd, en de stoepbalusters hersteld zullen worden, (ar chitect J. H. Smidt.) De aardige klokgevel Spaarne 28, staande naast de VV aag, zal gerestaureerd worden. Met herstel van gevels en kap is een begin gemaakt. Helaas bleek herstel van de onderpui in de oorspronkelijke vorm (met een stijl in het midden en dubbele deuren) niet bereikbaar (architect ir. L. D. Looysen b.i.). Het poortje van het Frans Loenenhofje wordt hersteld. Daarbij zal de aardige (achttiende-eeuwse?) stoep met paal tjes en sierhekken in goede staat gebracht worden, en het na- tuursteenwerk van het poortje aangevuld en gedeeltelijk op nieuw gesteld worden. De eerste restauratie te Spaarndam zal worden gevormd door het herstel van het pandje IJdijk 35. Dit zeventiende- eeuwse huisje zal algeheel worden herzien; herstel van de ver dwenen topgevel kreeg inmiddels zijn beslag, (architect H. Rappange.) De restauratie-activiteit in onze stad neemt toe. i och kun nen wij de toekomst niet onbezorgd tegemoet zien, nu de van Rijkswege voor subsidie aan restauraties beschikbare gelden onvoldoende blijven, en er bij 's Lands Regering blijkbaar weinig geneigdheid is, onherstelbaar verlies van bouwkunstige schoonheid zeer zwaar te laten wegen bij de verdeling der geldmiddelen. De indruk bestaat althans, dat die geneigdheid op dit mo ment aanzienlijk minder groot is dan in voorgaande jaren. Wat de toekomst ook brengen zal: er is reden tot dankbaar heid voor wat dit jaar tot stand kon komen. Daarom wil ik ook dit verslag weer besluiten met dank te zeggen aan allen die ons bij dit werk door hun steun, mede werking of belangstelling hebben geholpen. Corneille F. Janssen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 109