13 behoefte aan gerechtigheid, die voor hem richtsnoer voor dit denken en handelen is geweest. Dat hij met name in zijn laatste levensopdracht, als wethou der van Volkshuisvesting te Haarlem, wel de indruk maakte star rationeel te werk te gaan en onbewogen te blijven bij het leed van de woningnood van zovele medeburgers, doet te kort aan de werkelijkheid, die deze zoeker naar het recht, als „de kunst van het billijke en het goede" doet zien als een mens, die veel heeft overwogen en vele belangen tegenover elkaar heeft afgewogen, alvorens hij zijn beslissing nam en zijn standpunt bepaalde. Maar was het eenmaal zover, dan was op hem toe passelijk het woord van Horatius: „Iustum et tenacem pro positi virum non civium ardor prava iubentium, non voltus instantis tyranni mente quatit solida" 1. Hij bleek dan niet vatbaar voor het compromis, voor het af knabbelen of wijken, omdat hij dit zag als gaande ten koste van hetgeen de gerechtigheid eiste. Hij ging daarbij de moeilijkheden, die hem te wachten ston den, niet uit de weg, vast besloten hetgeen hij als zijn plicht zag, ten einde toe te volbrengen. In die geest heeft hij na een succesrijk en arbeidzaam leven in het bankiersvak op een leeftijd, die de wet kent als de mijlpaal, waarop de ouderdom aanvangt, zich opnieuw beschikbaar ge steld voor de gemeenschap, om deze met zijn deskundigheid en onverflauwde energie te dienen tot het einde. Bewust heeft hij het otium cum dignitate verruild voor de dignitas in negotio. Hij was een schipper naast God op het schip van de overheid, dat hem was toevertrouwd. Hij is ge land in de veilige haven, waarheen hij, geleid door zijn on wankelbaar geloof, koerste. E. Minderop (1) Ontleend aan het derde boek van de Oden van Horatius: „De rechtvaar dige en standvastige man laat zich noch door het ongezond verlangen van de burgers, die naar het verkeerde streven, noch door de blik van de dreigende tiran schokken in zijn onwrikbaar besluit".

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 15