Dr. JOSEPH FERDINAND OBERMAYR 15 oktober 1895 6 februari 1965 De Haarlemmer geworden Salzburger dr. J. F. Obermayr, die op 69-jarige leeftijd overleed, verwierf een markante plaats in de rij verdienstelijke cultureel gerichte medeburgers om het vele werk dat hij verzet heeft om de betekenis van Haarlem als orgelstad bij uitnemendheid tot een wereldbegrip te maken. Obermayr was een academisch gevormde wereld burger. Hij onderbrak zijn opleiding tot technisch ingenieur om zijn hartstocht voor de muziek in te volgen, namelijk als cellist en als student in de muziekwetenschappen. Hij volgde in de Universiteit te Wenen de colleges van Guido Adler en promoveerde op een proefschrift over „Werkmeisters wohl- temperirte Stimmungen". Intussen had Obermayr tijdens de eerste wereldoorlog bij de luchtmacht gediend. Hierbij deed hij, ten gevolge van een gasaanval in Italië, een aandoening aan de luchtwegen op die waarschijnlijk zijn leven verkort heeft. Na zijn promotie vestigde hij zich in zijn geboortestad, gaf er les in het Mozarteum en was in 1921 betrokken bij de eerste voorstellingen van „Jedermann". Uiteraard bewoog Obermayr zich te Wenen en te Salzburg temidden van pro minente figuren uit de muziekwereld, waarmee hij ook later contact onderhield. Met een dezer, Prof. Egon Kornauth (indertijd zijn medestudent bij Adler) ondernam hij het avontuur om met een klein ensemble te gaan concerteren in het voormalig Nederlands Indië, wat artistiek en zakelijk een mislukking werd. Maar het bracht een radikale ommekeer in zijn leven; te Palembang maakte hij kennis met de Neder landse vrouw die hem als Mevrouw Obermayr-Dufour naar Holland troonde. Het paar vestigde zich in 1932 te Heemstede aan de Adriaan Pauwlaan, waar onze Salzburger zijn verdere levensdagen zou slijten, vanzelfsprekend met de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 17