16 dingen die hem vooral terharte gingen: muziek en musico logische studie. Maar de praktijk van het bestaan noopte hem tot het aanvaarden van een betrekking bij de Ford fabrieken te Amsterdam. In zijn vrije tijd vond hij soelaas als cellist bij amateuristisch kwartetspel. Hoewel hij in 1938 tot Nederlander genaturaliseerd werd en perfect Hollands sprak en schreef, bleef Obermayr onverminderd de Oostenrijker, die de sfeer van Salzburg en Wenen met zich meedroeg en zich moeilijk bij de heersende geest van de Lage Landen kon aanpassen. Het was een diepvriesgeval, dat op een bepaald moment tot ontdooiing zou komen. De belangrijke rol die Obermayr in het Haarlems cultuur leven vervuld heeft, dateert vanaf de totstandkoming van onze orgelconcoursen in 1951. De idee daartoe ging niet van hem uit en men kan zelfs vermoeden, dat zijn belangstelling voor de orgelkunst voorheen betrekkelijk gering was, maar hij was een der eersten die het plan hielp verwezenlijken en be paaldelijk om het op internationaal niveau te brengen. Hij was in de Commissie, die hem tot vice-president aanstelde, de voortvarende steeds dienstbare kracht om met zijn buiten landse relaties de Haarlemse culturele actie te bevorderen. Weldra droomde hij zich, als uitbreiding van het boven ver wachting geslaagde orgelconcours, de vestiging van een orgel academie. De totstandkoming hiervan in 1955 is zogoed als geheel zijn werk geweest. Dat deze instelling een internatio naal quasi universitair karakter zou dragen, lag in de lijn van zijn persoonlijkheid. Het bereikte resultaat is ongetwijfeld de bekroning van zijn leven en streven geworden. De Zomer Academie gaf hem gelegenheid muziekwetenschappelijke lezingen te houden en nauwe contacten te onderhouden met buitenlandse musici. Bij de pijn die het hem in 1964 veroorzaakte, wegens fysieke inzinking zijn taak als leider van de Zomer Academie te moeten neerleggen, moet het hem toch een grote troost geweest zijn, dat zijn geesteskind floreerde en dit jaar met een maximum aantal deelnemers uit 14 landen, o.m. de V.S. van Amerika, Canada en Australië, kon doorgang vinden en te

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 18