GERRIT DAVID GRATAMA 22 maart 1874 21 augustus 1965 G. D Gratama werd als dokterszoon te Groningen geboren en bracht aldaar zijn eerste levensjaren door. Hierna bezocht J w rTm Deventer en ontving hier tekenonderricht van W A A. Liernur. Als leerling van de Haagse Academie behaalde hij zijn acte M.O.-tekenen; vervolgens begaf hij zich met zijn studiegenoten H. Buisman en Simon Maris naar Antwerpen teneinde zich aldaar nog verder in de kunst te bekwamen. Hier werkten zij onder leiding van De Vriendt en Heymans. In Nederland teruggekeerd, gaf Gratama als leraar lessen in tekenen en kunstgeschiedenis aan het Neder lands Lyceum te Den Haag (tevoren reeds had hij als „pen- sionnaire een Koninklijke toelage genoten). Per 1 oktober 1912 aanvaardde hij het directoraat van het Stedelijk Mu seum te Haarlem en heeft dit tot 1 januari 1946 vervuld. Na zyn aftreden bleef hij te Haarlem woonachtig, alwaar hij op 91-jarige leeftijd overleed. Bij het overdenken van de jaren, waarin ik onder leiding van de Heer Gratama aan het Frans Halsmuseum mocht werken, vervult me een gevoel van dankbaarheid. Bij mijn komst in 1930 was de museale sfeer er een van op gewekte en continue arbeid, waarbij aan vele facetten aan dacht werd geschonken, zij het in een rustig tempo, waar van de hedendaagse, na-oorlogse mens ten enenmale is ver- vreemd. Wat viel er dan wel in een langdurige beleidsperiode als die van Gratama, tussen 1912 en het uitbreken van de tweede wereldoorlog, na te streven en te bereiken? Dat was veel en blijkt meermalen van ingrijpende en baanbrekende betekenis te zijn geweest. Wanneer we denken aan de overvolle museumzalen ten Stadhuize, waarin Gratama als Directeur zijn intree deed beseffen we welk een belangrijke vernieuwing, dank zij zijn

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 26