26 artistieke geest, ten grondslag heeft gelegen aan de inrichting van zijn museum aan het Groot Heiligland, dat op 14 mei 1913 als Frans Halsmuseum geopend werd. Dat zulks een overwinning betekende op meer behoudende geesten in zijn omgeving, werd mij duidelijk toen ik allengs inzicht verwierf in de wordingsgeschiedenis van het museum alsmede in zijn eerste ontplooiing en groei. Haarlems voormalig Oudemannenhuis, waarin het koste lijk Stedelijk bezit nu een bij uitstek passend onderdak had gexonden, gold aldra in binnen- en buitenland als een der meest aantrekkelijke musea. Ondanks uiterst bescheiden financiële middelen, heeft het Frans Halsmuseum zich onder Gramata's leiding van meet af aan in een gestadige groei mogen verheugen; zeer gelukkig was zijn keuze waar het de aankoop van kunstwerken betrof. De reeds in 1875 opgerichte vereniging tot uitbreiding der verzameling verleende, nu als voorheen, haar onmisbare steun. Schenkingen en legaten van museumvrienden vormden anderzijds een grote verrijking, terwijl diverse bruiklenen vooral m de aanvangsjaren voor een zeer te waarderen tijde lijke aanvulling op het eigen bezit hebben gezorgd. De catalogus van schilderijen beleefde meerdere herdruk ken en werd in 1924 gecompleteerd met een catalogus van de in het museum aanwezige voorwerpen. Deze en vele andere werkzaamheden behoorden tot de taak van de Directeur, die tevens in woord en geschrift zijn museum nader tot het publiek bracht en als spreker en publi cist mede kunsthistorische onderwerpen behandelde. Dat Gratama de schoonmaak van de Halsen heeft voor gestaan en deze ondanks heftige tegenstand wist te verwezen lijken in een tijd, waarin zulks nog een novum was, getuigt van inzicht en moed. Onwankelbaar bij alle kritiek, moet hem zijn beleid in deze als buitengewone verdienste worden aangerekend. Was hiermee reeds een allereerst begin gemaakt nog vóór zijn komst (restauratie in 1911 van Hals' Regentenstuk uit 1664), in 1918 nam het grote werk een aanvang en werden

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 28