27 achtereenvolgens de overige groepsportretten van de meester onder Gratama's toezicht door de restaurateur D. de Wild gereinigd. Hals' glorieuze scheppingen konden eerst toen wederom naar volle waarde worden geschat. Om ons een zuiver beeld van Gratama's directoraat te kunnen vormen, dienen wij ons te herinneren, dat ten tijde van zijn benoeming de kunstenaar als de aangewezen persoon voor zulk een functie werd beschouwd. Het beheer van een museum was dus in feite een half-time job, waarbij de kunste naar-directeur geacht werd ook zijn eigen artistieke werk zaamheden voort te blijven zetten. Voor dit doel werd atelier-ruimte ter beschikking gesteld; ook was er ruimschoots gelegenheid tot verrichting van de restauratie-werkzaamheden, waarmee Gratama zich ten be hoeve van de kunstverzameling intensief heeft beziggehouden. Het is aan de hier heersende sfeer, dat ik een bijzonder prettige herinnering bewaar. Op het atelier immers was de schilder Gratama in zijn element en liet ons meermalen in zijn schilders vreugde delen. Als portret- en stillevenschilder vond hij grote waardering; ook bewoog hij zich op nog andere terreinen. Zo dwong een prachtige weergave van Larens Brink, bij een bezoek aan huize Gratama, telkenmale weer grote bewondering af. Naast sobere stillevens van grote eenvoud en klaarheid, boeien weer andere door hun warmte en kleurenpracht. Nooit werd de enthousiaste kunstenaar het moe opnieuw het penseel ter hand te nemen Dat Gratama als warmvoelend artiest belangstelling had voor zijn stadgenoten, de kunstenaars, behoeft geen betoog. Een hoogtepunt in zijn loopbaan vormde het jaar 1937, waarin het 75-jarig bestaan van het museum werd herdacht. Werden jaarlijks meerdere tentoonstellingen gehouden en beantwoordde de aan het museum toegevoegde expositiezaal ten volle aan haar doel, de thans beraamde jubileumviering overtrof in deze alle voorgaande gebeurtenissen. Een ere- tentoonstelling namelijk, aan Frans Hals gewijd, vond in de zomermaanden plaats. Ten behoeve van deze uitzonderlijke

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 29