31 Maatschappij der Wetenschappen, dat monument van haar- lemse burgerzin, oprichtten. Tussen 1783 en 1925 werden twaalf Berkhouten daar directeur, dit ter illustratie van hun maatschappelijk-culturele „carrière". In 1942 werd de al gemene vergadering van „de maatschappij" ad interim ge presideerd door jhr. Frederik Teding van Berkhout, aan wie dit „in memoriam" is gewijd. Te Haarlem geboren op 15 augustus 1883 en aldaar school gegaan, werd hij in 1904 door de Nederlandsche Handel- Maatschappij uitgezonden naar Penang en Medan. Bankier zou hij blijven tot 1942, maar niet in het land der Trakranens Nederlandsch Indië. In 1910 werd hij tewerkgesteld bij de bank van zijn vader en zijn oom, de Haarlemsche Bank- vereeniging Teding van Berkhout De Clercq, waar hij in 1917 in de directie zou worden opgenomen. Bij de overgang van deze instelling naar de Twentsche Bank in 1931 trad hij op als bestuurder van het westelijk rayon dezer bank en als directeur van haar kantoor Haarlem. In 1953 verliet hij zijn geboorteplaats, om te gaan wonen in Warnsveld, alwaar hij op 17 september 1965 overleed. In zijn nevenfuncties onderscheiden we enerzijds die, welke verband hielden met zijn zakelijke loopbaan, zoals het lidmaatschap van de Kamer van Koophandel en het voor zitterschap van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel, departement Haarlem, en anderzijds die van meer sociale aard, zoals het plaatselijk penningmeester schap van de Nederlandsche Vereniging tot bestrijding der Tuberculose en het zitting hebben in de Zorgdragende Com missie voor Kraamvrouwen, die onze gedachten voert naar de tegenwoordige bestemming van „Uyt den Bosch". Voorts getuigen van Berkhouts vaderlandsliefde en strijd bare geest zijn dienst bij de Vrijwillige Landstorm in 1914 1919 en zijn conflicten in de bezettingstijd van 19401945. Zijn muzikaliteit blijkt uit het medebesturen van de Haar lemsche Bachvereeniging, zijn kunstzin uit het verzamelen van grafisch werk en het presideren van de afdeling Haarlem van het Nederlands Kunstverbond. Ook uit zijn ijverig deel-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 33