33 hem een boeiende opdracht, de ontwikkeling van zijn talent tot rijpheid, gegeven. Daardoor bleef hij jong van geest." Tot deze laatste gesteldheid heeft ongetwijfeld ook zijn tweede huwelijk in 1946 met Jeanne Tutein Nolthenius, weduwe van jhr. J. J. Teding van Berkhout te Apeldoorn, bijgedragen. In eerste echt was hij gehuwd met Henriëtte Wilhelmina van Marken, overleden in 1940. Evenals haar man onder scheidde zij zich van haar naaste familie door talentvol schilderen. Zij was een zuster van mevrouw Hugo Loudon op „Voorlinden" en van mevrouw Herbert Cremer op „Duin en Kruidberg", welke huishoudens door de Berkhouten wel eens amicaal „de Petroleum en de Tabak" werden genoemd. Wanneer Fred op deze buitens vertoefde, trok hij „weer of geen weer" met tekenbloc en verfdoos het duin in, waar hij eens bij een jachtpartij „midden in de drift" vóór zijn schil dersezel werd aangetroffen, onbewust van het geknal om hem heen. Onbevangenheid, eenvoud en artistiek gevoel, misschien zelfs een zekere naïveteit aan kunstenaars eigen, kenmerkte het gezin van Fred Berkhout, eerst aan de Vijverlaan, daarna op „Boschzicht" te Heemstede en later aan de Baan. In zijn eerste huis werden drie kinderen geboren; de Vijverlaan was toen nog Heemstede, maar ze wonen thans niet meer in hun geboortestreek. Ook andere naamdragers zijn schaars ge worden in de omgeving. De opdracht, mij gegeven om Fre- derik Teding van Berkhout te gedenken, vervul ik niet alleen in oude vriendschap, maar ook in het besef, dat met hem al weer een stukje oud Haarlem is heengegaan. Door zijn karaktervolle persoonlijkheid de weg van de minste weerstand is hij nooit gegaan door de warmte van zijn licht in opstand komend gemoed hij kon zich opwinden over kleinigheden door zijn plichtsgevoel en trouw aan idealen; door zijn geloof in de kunst, dat ondanks een tekort aan imaginatieve kracht bij het klimmen der jaren is toe genomen; door zijn woekeren met ontvangen talenten, heb

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 35