CORNELIS BROUWER 31 januari 1885 21 september 1965 Twee generaties hebben het voortgezet onderwijs in Neder land gegeven en gevolgd met de Duitse leer- en leesboeken van Dr. C. Brouwer en Dr. G. Ras, leraren, later onder-directeur en conrector, nog later zeer actieve rustenden te Haarlem. In de Vereniging van Leraren in Levende Talen hebben beiden hun eigen, persoonlijke stijl ingebracht. Wie een van hun namen noemt, weet, of althans heeft tientallen jaren ge weten, dat aan die naam een zeer bepaalde inhoud verbonden was. En nu is Brouwer ons ontvallen. Tachtig jaar oud. Een mooie leeftijd. Ook een mooi verscheiden: Na op 21 september j.l. samen de troonrede voor de radio te hebben aangehoord, ging Mevrouw Brouwer naar de keuken om thee te zetten en onze vriend bleef voor zijn grote raam met uitzicht op het mooiste en breedste gedeelte van het Spaarne een tijdschrift lezen. Terug komende in de huiskamer vond Mevrouw hem - overleden. De allerlaatste jaren vonden wij Brouwer wel snel veroude ren. Maar zijn mooie, heldere stem, zijn altijd beminnelijke, al tijd sluitende redeneertrant, dat was Brouwer, dat blééf Brouwer. Bij het lezen van een artikel over hem verschenen in een plaatse lijk blad op de dag van zijn begrafenis, hoorde ik iemand naast mij zeggen: „Dat was een héér tot in de toppen van zijn vingers." Deze man, een en al bescheidenheid, heeft vanaf 1919 zijn leer- en leesboeken aan het V.H.M.O. geleverd. Bijna tachtig boeken dragen de namen van de beide auteurs. Nog in 1965 verschenen van meer dan drie dozijn nieuwe drukken. Gingen zij met hun tijd mee? Grondig gewijzigde herdrukken wijzen het niet uit. Dan brachten zij liever een nieuw boek. Het debiet bewees dan dat meermalen het nieuwe zich eerst lang zamerhand een plaats kon veroveren naast het bestaande. Blijk baar was - of is - de gemiddelde leraar ietwat conservatiever dan deze bejaarde auteurs.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 37