37 Maar Brouwer kon meer dan met een vriend samen goede leerboeken schrijven. Na enkele maanden tijdelijk te hebben gewerkt aan de Rijkshogereburgerschool te Alkmaar, was hij gedurende ruim driejaar leraar te Veendam, daarna van 1917 tot 1950 aan de Gemeentelijke Hogereburgerscholen te Haar lem. In zijn Haarlemse tijd schreef hij Das Volkslied in Deutsch- land, Frankreich, Belgien und Hollandwaarop hij in 1930 de graad van'Doctor in de Letteren en Wijsbegeerte verwierf. Als lief hebberij fotografeerde hij, tuinierde hij ook, vrienden en ken nissen voorziende van kropjes sla, boontjes en cosmea's. Toch was hij in de eerste plaats docent. Ik heb getuigenissen van mensen die tussen 1920 en 1950 zijn leerlingen zijn geweest, van collega's uit zijn gehele Haarlemse periode. Misschien zou het door hem anders geformuleerd zijn, maar ik noem zo iemand leraar bij de gratie Gods. Ik had die informaties nodig ter eventuele correctie van mijn eigen indrukken van bijna twintig jaren. Men gaat zo licht onder de invloed van emotie en sympathie iemand idealiseren Carrière maken bij het onderwijs? Ach neen, om rector of directeur te worden, moetje toch enige roeping gevoelen. Die gevoelde hij helemaal niet. En, wars van alle Streberei en ijdel- heid, weerstond hij altijd weer de op hem uitgeoefende aan drang zich voor het ambt van schoolleider beschikbaar te stel len. Hij had immers zóveel om zijn leven te vullen! Het zal zijn weduwe, na tweeënvijftig jaar Mevrouw Brou wer-Van Rijsens geweest te zijn, zwaar vallen aan de eenzaam heid te wennen. Maar zij zegt toch ook: „Heerlijk voor hem dat het hem bespaard gebleven is getuige te zijn van de verdere af braak van zijn krachten. Wat zou dat hem een verdriet hebben gedaan. De slag was hard, maar voor hem was dit de mooiste dood." Wij gedenken hem in eerbied en met warme sympathie en wensen haar de sterkte toe die zoveel mooie herinneringen kun nen geven. Dr. G. G. Baardman

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 39