JANSSTRAAT 79 EN ZIJN BEWONERS Hoewel de bewering van vroegere historici, dat dit gebouw tussen de jaren 1560 en 1578 de eerste bisschoppen van Haarlem zou hebben gehuisvest1 op een vergissing berust, toch verdient dit oude patriciërshuis nog altijd door zijn fraaie gevel en zijn huidige bestemming de bijzondere aan dacht. Sinds juni 1893 is het bisschoppelijk museum voor religieuze kunst er gevestigd en wat de gevel betreft, J. A. G. van der Steur geeft ons de volgende beschrijving: „Circa 1760. Dubbel heerenhuis met middentravee, waarin portiek met blokken en vlakke pilasters met getoogde lijst. Het venster boven de deur versierd met gesneden vleugels en kuif. Kroon lijst met driehoekig fronton, waarin liggend ovaal venster met bloemguirlandes".2 Toen Wouter van Bekesteyn in 1536 tot schout van Haar lem werd aangesteld, bewoonde hij het huis tegenover de Schoolsteeg, tegenwoordig Jansstraat 79. Waarschijnlijk was dit perceel een oud familiebezit, want reeds in de 15de eeuw worden de Van Bekesteynen als bewoners van de Jansstraat ge noemd. Het was een smal pand en besloeg het grootste deel van het huidige museum. Ten zuiden hiervan stond op het grondgebied van het tegenwoordige gerechtsgebouw ongeveer eenzelfde huis, dat eveneens aan Wouter van Bekesteyn toe behoorde. Volgens het „Kohier van de Tiende Penning" was in 1543 Volcke de Wael huurder van dit perceel tegen een huurprijs van 13 pond per jaar.3 Ten noorden bevond zich het huisje van Cuniera Arentsdr. Beider erven waren door een muur eigendom van Van Bekesteyn van elkander gescheiden. Zowel het woon- als huurhuis zijn tot 1662 in de familie gebleven. In dat zelfde jaar echter werden beide verkocht. Het eerste kwam de 23ste januari voor 10.000 car. guldens in handen van Abraham Loreyn,4 terwijl het tweede een paar weken later, 18 februari

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 40