39 aan Dammas Guldewagen in eigendom overging. Inmiddels was het huisje van Cuniera Arentsdr. 23 december 1579 aan procureur Dirk Jacobsz. Bout gekomen.5 Na diens dood hadden zijn kinderen het aan Wolfert Jansz. goudsmit ver kocht en deze had het op zijn beurt 6 februari 1612 aan Arent Pietersz. van Veen overgedaan.6 Door het overlijden van Cornelisgen Claes Brammers, weduwe van genoemde Arent van Veen, traden haar kinderen en kleinkinderen als erf genamen op. Het huis werd 27 juli 1656 te gelde gemaakt en voor 1800 car. guldens werden Aeltgen, mr. Jan en mr. Engel Versprongh de nieuwe eigenaars. In de transportakte voor schepenen verleden, vinden we jonckheer Cornelis van Beeckensteyn en Cornelis Engelsz. schilder als naaste buren vermeld.7 Deze Cornelis Engelsz. in 1575 te Gouda geboren,8 schijnt zich vrij spoedig in Haarlem te hebben gevestigd. Vanaf 1594 tot 1621 komt zijn naam voor op de rol der plaat selijke schutterij en in 1593 vinden we hem onder de leden van het St. Lucas Gild genoemd. Zijn vrouw Maritje Jansdr., Haarlemse van geboorte, schonk hem vijf kinderen, van wie Aeltgen, Jan en Engel de oudsten waren. Vader stierfin 1655 en 11 jaar later, 30 augustus 1666 volgde zijn weduwe hem in 't graf. Sinds 1656 woonden moeder en kinderen dus naast elkander. Daar nergens van een huwelijk wordt gesproken, mogen we aannemen, dat Aeltgen voor haar broers de huis houding waarnam. Maar verder dan veronderstellingen komen we niet. In het begin van de zomer 1662 overleed mr. Jan Gornelisz. Versprongh. Sinds de dood van hun vader hadden de kinderen deze naam aangenomen. Deze bekende Haarlemse schilder, leerling van zijn vader en van Frans Hals en later ook door Rembrandt beïnvloed, werd de 30ste juni in de aloude St. Baaf begraven.9 Hij bereikte de leeftijd van 65 jaar. Tussen 1662 en 1678 vinden we geen bijzonderheden vermeld, totdat de 2de mei van dat jaar een zekere Johannes Versprongh, wonende te Alkmaar, aan Johan van Schoten te Haarlem procuratie verleent, om voor schepenen dit huis bij onderhandse boedelscheiding tussen Johannes en Jochem Versprongh, de 17de augustus 1676 aan eerstgenoemde toe-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 41