41 bedeeld aan Abram Loreyn op te dragen.10 Deze had het op een publieke veiling voor 1830 car. guldens van 40 groten 't stuk afgemijnd.11 Door deze transaktie was Loreyn in 1678 eigenaar van twee naast elkander gelegen panden. Nog het zelfde jaar gaf hij opdracht beide percelen tot één huis te ver bouwen en zo ontstond het tegenwoordige nummer 79. In het quohier van de verpondinge der nieuwe getimmerten vinden we a°. 1679 aangetekend: „Abraham Loreyn heeft een nieuw huys getimmert waervan de verbeteringe boven de oude verpondinge is getaxeert op 6 pond, 10 stuvers".12. Abraham was als zoon van Abraham Fermijnsz. Loreyn en Judith Pietersdr. Vercruyssen de 8ste januari 1626 te Haarlem gedoopt. In 1672 treffen we hem aan als lid van de vroedschap en luitenant van de St. Joris Doelen, gedurende 4 jaar was hij schepen en van 16801683 burgemeester der stad. Wie zou menen, dat een groot gezin de oorzaak was van deze verbouwing, moet zich wel teleurgesteld gevoelen. Onze burgemeester was vrijgezel en bewoonde met zijn zuster Josina dit grote huis. Het was alleen een kwestie van standing. De vreugde was echter van korte duur. Hij overleed 20 januari 1685; zijn zuster 19 jaar later. Een neef en drie nichten waren de erfgenamen. Gewoonlijk werd bij die gelegenheid een inventaris opgemaakt, maar hiervan heb ik geen spoor kunnen ontdekken. Uit de transportakte van 24 september 1704 blijkt, dat de erfenis o.m. bestond in een huis en erf gelegen in de St. Jansstraat met een vrije uitgang in de Lange Begijnenstraat (thans no. 79) en een aan die uitgang grenzend pand, bewoond door loodgieter Jan Pol. (tegenwoordig huis nummer 12). Volgens deze akte heeft Johan Everswijn, zoon van mr. Johannes Everswijn en Lucia Buys, beide percelen voor 10.500 car. guldens van de erfgenamen gekocht. Boven dien was overeengekomen, dat nog twee huizen, een in de Battejorisstraet en een in de Bouwerijesteegh als aanvullende betaling aan de koopsom zouden worden toegevoegd.13 De nieuwe eigenaar aanschouwde 29 september 1651 te Haarlem het levenslicht. Hij trouwde op 37 jarige leeftijd met Jacomina Crommelin, dochter van Jacques Crommelin en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 43