42 Catharina de Plat. Maar zeer spoedig kwam de dood het huiselijk geluk verstoren. Zijn vrouw stierf 20 juli 1693 kinderloos en werd in de Grote Kerk begraven.14 Haar stoel bleef leeg. In 1704 vinden we Johan Everswijn onder de leden der vroedschap en in hetzelfde jaar volgde zijn verkiezing tot schepen der stad. Wat deze man er toe heeft gebracht alleen dit dubbele huis te gaan bewonen, laat zich gemakkelijk raden. Ook hier speelde de functie een voorname rol. Tussen de jaren 1704 en 1717 heeft Everswijn het ambt van schepen zeven maal vervuld. In 1707 noteren we zijn aanstelling tot thesaurier. Hij overleed 4 september 1718 in de ouderdom van 67 jaar. Volgens het testament van 28 april 1717 moest aan zijn „gewesen dienaers" Goenraet van Waerden en Evert te Laer een jaarlijke lijfrente van ƒ125,— worden uitgekeerd. Zijn „gewesen dienstmaecht sal alle weecken soo lange sy leeft, de somme van een gulden ontfangen", terwijl zijn neef 'mr. Willem Buys, pensionaris der stad Amsterdam, tot universeel erfgenaam was benoemd.15 Daar deze wegens veelvuldige diplomatieke missies meestal in het buitenland vertoefde, gaf hij opdracht de huizen zo spoedig mogelijk te ver kopen. 7 november 1719 werden beide percelen voor 9806 guldens, 12 stuivers en 6 penningen eigendom van Benjamin Crommehn, zoon van Samuel Crommelm en M^adeleine Testart.16 Als jongste uit een gezin van 23 kinderen vandaar waar schijnlijk zijn naam was hij 10 mei 1684 te St. Quentin in Noord-Frankrijk geboren. Maar tijdens de vervolging der Hugenoten onder Lodewijk XIV waren zijn ouders in 1685 naar de Nederlanden uitgeweken en hadden zich te Haarlem gevestigd. Op jeugdige leeftijd nam Benjamin Crommelin dienst in het staatse leger, onderscheidde zich als vaandrig in de bloedige veldslag bij Malplaquet en werd spoedig daarna tot kapitein bevorderd. In 1726 werd hij kolonel bij de in fanterie, gevolgd door zijn promotie (1737) tot luitenant- generaal en commandant van Geertruidenberg. Niettegen staande zijn schitterende carrière heeft deze nieuwe bewoner

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 44