43 in zijn leven meer droefheid dan vreugde gekend. 22 maart 1711 trad hij in het huwelijk met de 17-jarige Catharina Elisabeth Slicher uit Amsterdam afkomstig. Vier jaar later stierf deze jonge moeder. Zij liet drie kinderen na: Wigbold, Elbert en Geertruida, nauwelijks 3 maanden oud. Korte tijd daarna hertrouwde hij met Sara Constantia Amia, die 23 november 1721 overleed. Twintig maart 1725 trouwde hij opnieuw met Cornelia Theodora Reynst. Zij werd 8 maart 1727 in de Grote Kerk begraven. Nauwelijks 44 jaar, huwde hij voor de vierde maal met Josina van Benckendorf, 10 de cember 1690 te Amsterdam geboren. Ook dit huwelijk was niet gelukkig. Zij schonk hem twee kinderen Benjamin Sa muel en Jean Francois. Beiden stierven op jeugdige leeftijd. Benjamin was negen, Jean twee jaar oud L Maar hiermede was het leed niet geleden. Toen Crommelin in 1746 tijdens de Oostenrijkse successie-oorlog in Namen het commando voerde, trof hem een nieuwe slag. Vrij snel werd hij tot overgave ge dwongen, waardoor de laatste der barrière-steden de franse maarschalk Löwendal in handen viel. Op zijn erewoord niet meer in deze oorlog de wapenen op te nemen, werd hij als krijgsgevangene ontslagen. Volgens velen was de generaal te spoedig tot capitulatie overgegaan, In 1747 kreeg hij pen sioen, waardoor zijn militaire loopbaan een enigszins roem loos einde nam. Reeds meerdere malen had zijn echtgenote de wens te kennen gegeven, buiten te gaan wonen. En hoewel de laatste tijd aan het huis enige verbeteringen waren aangebracht zo was het perceel Lange Begijnenstraat tot een stalling om gebouwd het was alles tevergeefs. Na enige mislukte po gingen werd 16 maart 1730 voor schepenen de akte verleden, waarbij „een huys met den erve staende en leggende aan de oostzijde van de St. Jansstraet binnen deze stad en dan nog een huys zijnde nu een stallinge met de erve staende en leggende in de Lange bagijnestraet" voor 16.500,aan mr. Gillis de Glarges in eigendom overging.18 Het gezin Crommelin vestigde zich in Schalkwijk in de onmiddellijke omgeving der stad.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 45