44 Mr. Gillis de Glarges stamde uit een aanzienlijke Haarlemse regentenfamilie. Zijn vader Anthony de Glarges was tussen de jaren 1686—1696 zesmaal tot schepen en daarna tienmaal tot burgemeester gekozen. 13 februari 1680 was deze met Catharina de Ridder in het huwelijk getreden die hem 4 kinderen schonk. Gillis, op een na de oudste, werd 31 augustus 1695 in de Grote Kerk gedoopt. Evenals zijn vader bracht hij het tot schepen, burgemeester en hoogheemraad van Rijnland Ook deze burgemeester bleef ongehuwd en bewoonde het huis met twee dienstboden, die hem tot zijn dood zijn ge trouw gebleven. „Siek te bedde leggende dog zijn verstand en memorie wel magtig" maakte hij 9 januari 1743 voor no taris Aalst de Bruyn zijn testament, waarin ook zijn gediensti gen werden bedacht. Beide zouden „een dubbele rouw" ont vangen, terwijl het haar vrijstond „de helft van 't Montant van haar rouw aan geld te mogen verkiezen".19. Tot enige en algehele erfgename werd geïnstitueerd zijn nicht Bregte land Baas, dochter van burgemeester Pieter Baas en Bregte- van ^en Hove. Mr. Gillis de Glarges overleed reeds negen dagen later. Hij was 48 jaar oud. Bregteland Baas woonde slechts een paar huizen verder. Jansstraat 85, het tegenwoordige Johezhuis. Haar vader had het in 1680 van de erven van koopman Herrewijn gekocht en sinds de dood van haar ouders was zij er met twee dienst boden en de huishoudster Geesje Schepping blijven wonen. 7 november 1743 echter verkocht zij dit pand aan haar nicht Helena Hendrina van der Sprangh, daar zij blijkbaar aan ons huis de voorkeur gaf. Jkvr. Bregteland was rijk. Volgens een aantekening op haar testament was zij tot/100.000,gegoed. Maar al bij al geen gemakkelijke tante. Vrij spoedig kreeg zij het aan de stok met raar naaste buur H. Appels over een bef van een schoorsteen die voor een gedeelte op haar schoorsteen rustte en over een looden goot, welke tussen beider huizen gelegen was. De dame tnomfeeidc en heel deemoedig verklaarde Appels op gezegeld papier: „In ondergeschreeven bekennen met juffouw Bregte land Baas overeengekomen te sijn, dat de crans of bef van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 46