45 mijn schoorsteen op die van haar Edele sal moogen blijven leggen, soo lange de voorschreeven juffrouw sulks sal gedoogen en langer niet. En dat de loode goot, die tussen het dak van haar Edele en het mijn legt een gemeene goot sal blijven. Haarlem, den 20 augustus 1744". Waarschijnlijk was hiermede het incident gesloten. Zes jaar later kocht zij van de erfge namen van Willem Popelier het huis in de Lange Begijnen straat, dat onmiddellijk aan haar tuin grensde.20 Door deze transaktie was zij baas in eigen huis en konden ongewenste bewoners werden geweerd. Op 63-jarige leeftijd maakt zij haar testament, waarin alle vroegere wilsbeschikkingen, met uitzondering van de codicille van 10 november 1743, werden teniet gedaan.21 Na verschillende legaten te hebben bespro ken, zouden haar beide dienstboden Gerritje van Enteren en Anna van Erbrugge, ieder een bedrag van/800,ontvangen. Aan Geesje Schepping moest iedere week ƒ5,worden uit gekeerd; tevens zou zij zoveel erven als nodig was om een ordentelijke kamer te kunnen meubileren. Tenslotte werden haar beide nichten tot universeel erfgenamen benoemd n.l. Helena Hendrina van der Sprangh, weduwe van Johan van Ghemmenich en vrouwe Rachel Baas, weduwe van mr. Gijsbert Jan de Bruyn, in leven heer van Rijnzaterswoude, burgemeester en raad dezer stad.22 Toen jkvr. Bregteland Baas 10 december 1768 stierf, werd zij overeenkomstig haar uiterste wil in alle stilte, zonder klokgelui ter aarde besteld. Door het kinderloos overlijden van Rachel Baas, 15 mei 1761, was vrouwe Helena Hendrina van der Sprangh de enige eif- gename. Deze schonk de gehele erfenis aan mr. Zachanas Steenis, die met haar enige dochter Geertruyd Bregteland van Ghemmenich gehuwd was.23 De nieuwe eigenaar was uit Den Haag afkomstig. Hij was de zoon van Johan Steenis, burgemeester dier stad; zijn moeder heette Anna Cornelia de Swart. Hoewel niet gesproten uit een Haarlemse regentenfamilie, werd hij op 13 januari 1749 als opvolger van Francois Aernoudt Duyvesteyn met alge mene stemmen tot raad en vroedschap van Haarlem ge kozen.24 Reeds 3 jaren later was hij schepen en in 1766 ge-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 47