46 deputeerde ter vergadering der Staten Generaal. Steenis heeft ons huis een deftig aanzien gegeven. Er kwam een nieuwe gevel met een bordes en een fraai gesmeed ijzeren hek, terwijl de hoofdingang door twee bronzen kloklantaarns werd geflankeerd. 4 oen een paar jaar na de dood van zijn vrouw- zij overleed 26 juni 1772 een ernstige ziekte zich openbaar de, maakte mr. Zacharias Steenis, 9 februari 1777 voor no taris Julius Hendrik Froichen zijn testament.25 In normale omstandigheden zou hij zijn enige dochter Anna Cornelia tot universeel erfgename hebben benoemd. Maar na haar huwelijk met mr. Librecht Jacob Hooreman had het jonge paar - zij was pas 18 zo weelderig geleefd, dat zij al spoedig diep in de schulden staken. Om nu het gezin voor algehele ondergang te behoeden, had mr. Steenis bepaald, dat zijn dochter slechts het wettig erfdeel zou ontvangen, of wanneer zij vrijwillig van haar legitieme portie afstand wilde doen, zouden alle schulden uit de nalatenschap worden be taald, terwijl zij van het restant het vruchtgebruik zou ge nieten. Na haar dood zou alles op de kinderen overgaan. Mr. Librecht en zijn gemalin, namen de les van hun zieke va der ernstig ter harte. Per notariële akte verklaarden zij zich met de laatste schikking dankbaar accoord.2® Tevens wilden zij alles doen om zo goed mogelijk uit de schulden te geraken en een geregeld leven te leiden. Vandaar de opdracht om op Zater dag, 26 april 1777 in het logement „het Gulden Vlies" 2? ten overstaan van notaris Nicolaas Gallé in publieke veiling te verkopen le. Hun huizenbezit in de Jansstraat en Lange Begijnenstraat. 2e. De heerlijkheid Rhijnsaterswoude zijnde: „een nieuw aan- gelegde hofstede met zijn nieuw gebouwde heerehuizinge, stallinge, koetsen en tuinmanshuis". 3e. Verschillende (29) obligatiën, alle nader omschreven. 4e. Een extra snel-zeilende snebbe van ouds „de schaare sliep" genaamd.28 We keren tot ons onderwerp terug. 1 mei 1778 overleed mr. Zacharias Steenis, schepen en raad dezer stad. Aan de hand van de zeer uitvoerige inventaris, welke kort na zijn

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 48