-47 dood voor notaris Caspar Henricus van Heimenberg Reuvens werd opgemaakt, zijn we in staat ook de inrichting van het huis enigszins te beschrijven. Een dubbele eikehouten deur gaf toegang tot een royaal voorhuis en gang met marmer bevloerd. Hier stonden vier beelden opgesteld, terwijl een grote koperen kroon een voorname indruk maakte. De vijf beneden-kamers alle van schoorstenen en spiegels voorzien, waren rijk gemeubileerd; de keuken naar de eisen des tijds ingericht. Een ruime overwelfde wijn- en provisiekelder com pleteerde het geheel. Op de eerste verdieping waren eveneens vijf kamers gebouwd, waarvan twee met schoorstenen. Daar boven twee zolders, welke zich over het gehele huis uitstrek ten. Eén hiervan diende tot opslag van turf; op de andere waar de kleren geborgen werden, bevond zich de kamer voor de dienstbode. Achter het huis lag een fraai aangelegde tuin met twee prielen. In het midden een beeldengroep op mar meren voetstuk door bloemen en planten omgeven. Het pand eertijds bewoond door Jan Pol en tot stalling ingericht, had plaats gemaakt voor een extra groot koetshuis met inrij in de Begijnenstraat, daarbij aansluitend een stalling, niet zoals gebruikelijk voor zes, maar voor zeven paarden. In opdracht van de executeurs-testamentair Hendrik Samuel van Wicke- voort Crommelin, secretaris van de weeskamer en van de kleine bank van justitie en notaris Julius Hendrik Froichen, had de 30ste mei 1778 in het „Gulden Vlies" de openbare verkoping plaats. Het perceel bracht 15.500, op. De nieuwe eigenaar Abraham Vermande stamde uit een energieke doopsgezinde familie, die ter wille van het geloof Vlaanderen had moeten verlaten en in Haarlem een veilig toevluchtsoord had gevonden. Als koopman en fabrikeur trouwde hij op latere leeftijd met Petronella de Waal, 8 mei 1733 te Haarlem geboren. Precies op haar zes en dertigste ver jaardag werd het huwelijk in de Waalse kerk gesloten. Hij was toen 45 jaar oud. Hoewel in die tijd „buitentrouw nog algemeen werd betreurd, toch heeft het met tot ernstige familieconflicten geleid. Het huwelijk bleef kinderloos. Daar ook de Doopsgezinden van openbare ambten waren uit-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 49