48 gesloten, heeft Vermande nooit een officiële functie bekleed. Hij stierf 3 juni 1788 en bereikte de leeftijd van 64 jaar. Zijn weduwe heeft hem nog jaren overleefd. Eindelijk de 13de mei 1820 legde Petronella de Waal het moede hoofd te ruste. Zij was 87 jaar. In het testament van 16 februari 1813 worden de erfgena men, meestal neven en nichten, eén voor één met name ge noemd.29 Waarschijnlijk verwachtten zij van hun oude tante met veel. De erfenis werd althans onder voorrecht van boedel beschrijving aanvaard. Na de uitvoerige inventarisering, welke twee volle dagen in beslag nam,30 zullen ze wel met dankbaarheid naar het portret van tante hebben opgezien. ƒ30.000,— was er altijd. 19 augustus 1820 verscheen in de „Opregte Zaturdagsche Haarlemsche Courant" een adver tentie, dat de makelaars J. M. Guepin, A. de Waal Malefijt jr., W. v. d. Vlugt en Jan Broese Alexz. (als lasthebbenden van hun principalen) op Zaterdag 26 augustus 1820 ten huize van Diederick Hendrik Ohlmeyer, kastelein in het logement „het Gulden Vlies" in tegenwoordigheid van de heer vrede rechter van t kanton Haarlem No. 1 en ten overstaan van de notaris Jan Schouten, zullen presenteren in publieke veiling te verkopen: een groot, schoon, hecht, sterk en weldoortim- meid dubbeld huis en erve enz., gelegen aan de oostzijde van de Jansstraat over de Schoolsteeg, getekend wijk 1 no. 6. Op de vastgestelde datum had de publieke veiling plaats. Na „gedane opbiedingen en afslag werd het definitifelijk toe gewezen" aan Michel Pellegrin voor de som van ƒ5.100, de laagste prijs, die ooit voor dit pand werd betaald.3* Wie was deze Pellegrin? De naaste buur van mevr. Petro nella Vermande-de Waal. Als zoon van David Pellegrin en Louise Peyrot werd hij 6 juni 1782 te Villar in Piemont ge boren. Na de dood van zijn ouders was hij naar Holland ge komen en had te Haarlem in de Kruisstraat een z.g.n. Franse school gesticht. Vandaar de naam instituteur. Al spoedig had hij liefde opgevat voor Julie Patus, een Zwitserse van origine, met wie hij op 27 juni 1819 in het huwelijk trad.32 Het echtpaar hij was 37, zij 36 vestigde zich in de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 50