49 Jansstraat wijk 1 no. 5, waar de bruid als institutrice sedert enige jaren hetzelfde beroep uitoefende. Men zou geneigd zijn te veronderstellen, dat de aankoop van het belendende perceel er op gericht was, beide scholen tot één te verenigen; niets is minder waar. Want kort na het vertrek van baron Van Pallandt, gecommitteerde bij de staten, die tot eind 1821 het huis bewoonde, vinden we de familie Van Wijckerslooth als huurster vermeld. Mr. Henricus Jacobus baron van Wijckerslooth, Utrechte naar van geboorte, werd 19 april 1785 te Haarlem in de echt verbonden. Zijn gemalin vrouwe Anna Catharina Maria baronesse Ram van Schalkwijk, dochter van Eduard Petrus heer van Schalkwijk en Weerdesteyn en Agatha Margaretha Oem, vrouwe van Sandelingen, was 13 februari 1760 in de statie „St. Bernardus" gewoonlijk de Hoeck genaamd, te Haarlem gedoopt.33 Aanvankelijk oefende Van Wijckerslooth aan het Spaarne een advocatenpraktijk uit.34 Spoedig even wel werd hij lid van het Wetgevend Lichaam, wethouder van Haarlem en lid van het Comité van Financiën en van Kerke lijke Zaken. Hij overleed 22 oktober 1808 in de ouderdom van 56 jaar. Van de vier kinderen, drie jongens en een meisje, waren Jacobus en Maria Charlotta jong gestorven. De oudste Cornelius Ludovicus was in 1811 te Paderborn priester gewijd en onmiddellijk tot hoogleraar te Warmond aangesteld.35 Na de dood van zijn moeder, die een jaar te voren (25 juli 1827) het pand in de Jansstraat voor ƒ10.000,had gekocht, bleef de jongste zoon Franciscus Joannes met twee gedienstigen Louis Demurure en Anna Walkers nog twee jaar het huis be wonen. Daarna vertrok hij als kamerheer in buitengewone dienst van koning Willem I naar Brussel. Op zijn oude dag hij was de vijftig gepasseerd trouwde hij 6 december 1834 te Parijs met Charlotte Antoinette Amélie Zépherine prin- cesse de La Tremoille et de Thouars, een tiener. Ze was 18 jaar. 18 augustus 1831 werd voor notaris Willem Arnoldus Haselaar de transportakte getekend. Goed geteld was het de tiende maal, dat ons huis in andere handen overging. Adel-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 51