58 eerste raam een ouderwetse lantaarn uitstak, waar nu een moderne straatlantaarn tegen de gevel is geplaatst. Inwendig verkeert het huis in een nog deerniswaardiger toestand. Het beste is er nog de eigenlijke fietsenbewaarplaats aan toe, die op de plaats moet staan, waar in de 18de eeuw de rosmolen en de paardestal gekomen zouden zijn, zoals hierna verteld zal worden. Het is thans de meest naar achteren gelegen ruimte. Het smalle gedeelte daarvóór was toen de gang naar het binnenplaatsje ten noorden van het voorhuis. Het is nu overdekt door een onbeschoten en niet bepaald waterdicht pannen dak. Het kantoortje aan de straatzijde is vermoedelijk het enige wat nog van het oude woonhuis over is. In het Verpondingsregister van 1628 wordt dit huis be titeld als „groot huys" en geschat op een huurwaarde van 175 pond. Eigenaar was toen Gerrit Antonisz, die eveneens het kleinere huis ten noorden daarvan, geschat op 125 pond huurwaarde, bezat, dat met een gedeelte van het grote huis verhuurd was voor 150 pond. In het Verpondingskohier van ca. 1650 wordt Gerrit Anthony wederom genoemd als eige naar van beide huizen, die voor hetzelfde bedrag als in 1628 in de verponding aangeslagen zijn, te weten respectievelijk voor 23-2-8 en 16-10- Het huis, ten zuiden van het grote huis gelegen, staat in dit Verpondingsregister op naam van Mr. Andries Wernaers, welke naam doorgestreept is en vervangen door die van Jacob Carre. Dit klopt met hetgeen vermeld wordt in een transport akte van 27 maart 16514, waarbij Andries Wernaers van Embden, schoolmeester, aan Jacob Karre, voorzanger van de St. Janskerk, een huis en erf in de Frankestraat overdraagt, dat ten noorden belend is door Gatalina Slincke, die de blikken pijp moet onderhouden, welke van de zuidgevel af loopt in de loden goot van het buurhuis. De koper van dit perceel kan trouwens desgewenst eisen, dat genoemde pijp wordt weggenomen. Deze Gatalina Slincke blijkt de weduwe van bovengenoem de Gerrit Anthony te zijn, want volgens een transportakte van 22 maart 1670 5 dragen Abraham de Gelder, echtgenoot

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 60