60 Het wordt nu duidelijk, hoe het „Huis ter Kleef" in de Irankestraat aan zijn naam is gekomen. De kinderen van Gerrit Antonisz., zich later Anthony noemende, hebben daaraan Van Kleef toegevoegd, vermoedelijk omdat hun familie uit die stad afkomstig was. Het kleine huis is al spoedig weer in andere handen ge komen. Op 28 okt. 1676 7 heeft de curator van de boedel van Claas de Poorter het overgedragen aan Willem van Delden voor rekening van diens echtgenote Alida Coppens. Als be lending aan de zuidzijde wordt dan opgegeven Gerard van Lansbergen, op wie het grote huis klaarblijkelijk door ver erving was overgegaan. In een transport van 5 mei 1685 8 wordt Gerrit van Lansbergen genoemd als een der diakenen van de Vlaamse, Friese en Hoogduitse gemeente, waarvan Jan Everts, Mathijs van Dalen en Dirk Voorhelm leraren waren. Daar wij hierna zullen zien, dat het grote huis eigen dom van deze Doopsgezinde gemeente blijkt te zijn bij de scheidmg dier goederen op 14 mei 1685, moet óf Gerrit erard) van Lansbergen dit huis aan deze gemeente hebben afgestaan, óf het huis was, namens deze Doopsgezinde ge- meente, op zijn naam gesteld. Een transport op de Doops gezinde gemeente is echter niet gevonden. De Doopsgezinden te Haarlem waren in de 17de eeuw ver deeld over verschillende kleine gemeenten, waarvan de giootste was die van de Verenigde Vlaamse, Friese en Hoog duitse gemeente van den Blok, die haar naam ontleende aan het huis t Olyblock" op het Klein Heiligland, dat haar vermaanhuis was. Deze gemeente splitste zich in 1671 in die van Isaac Snep, die dit vermaanhuis bleef behouden en dus gemeente van den Blok werd genoemd, en die van Cornelis van Vollenhoven, die het huis „De Wijnberg" in de Barre- voetestraat (later Wijnbergshofje) tot vermaanhuis kreeg, maar zich reeds in 1672 verenigde met de Waterlandse ge meente aan de (Gasthuis) vest. De gemeente van den Blok heeft zich in 1685 weer gesplitst in twee gemeenten, n.l. die van Thomas Snep, die het ver maanhuis van den Blok op het Klein Heiligland bleef gebrui-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 62