61 ken, en die van Jan Evertsz, die het Vlaamse Blok genoemd werd en zich een vermaanhuis in de Kruisstraat verwierf (waar later het hotel Funkier stond). Deze laatste gemeente van Jan Evertsz verkreeg wel het Weeshuis der gemeentes, dat eveneens op het Klein Heiligland was gelegen en wel naast het Blokshofje (nog heden ten dage staat op dit huis vermeld „Weeshuis der Doopsgezinden"), zodat de gemeente op het Klein Heiligland naar een ander huis voor haar wezen moest omzien. Deze gemeente was de kleinste, want volgens de uitspraak, welke Burgemeesteren van Haarlem op 14 mei 1685 dijden in zake de deling der goederen tussen de beide Doopsgezinde gemeenten, moest 2/3 der goederen, enz., alsmede der schulden en lasten, komen aan de gemeente van Jan Evertsz en 1/3 aan die van Thomas Snep. De gemeente van Thomas Snep heeft toen eerst haar weeshuis ingericht in een huis in de Ravelingsteeg en na 1704 in het „Huis ter Kleef" in de Frankestraat10, dat haar bij de verdeling van 1685 ter waarde van ƒ4500,— was toegewezen. Tot de her eniging der beide Doopsgezinde gemeenten in 1747 is het „Huis ter Kleef" als weeshuis in gebruik geweest. Toen werd weer het weeshuis op het Klein Heiligland voor de wezen der Verenigde gemeente gebruikt. Eigenaardig is het echter, dat, wanneer de erfgenamen van Alida Coppen op 3 juni 1694 het kleine huis, ten noorden van het „Huis ter Kleef" gelegen, overdragen aan Cornells Storm11, als belending daarvan aan de zuidzijde wordt op gegeven de Doopsgezinde gemeente van Jan Evertsz. Ins gelijks wordt bij het volgend transport van dit kleine huis van Cornelis Storm op David Bonte op 23 mei 1702 als belending aan de zuidzijde genoemd de Doopsgezinde ge meente van het Vlaamse Blok, „met welcke de kelder tegen- woordigh gemeen is", terwijl de scheidsmuur m de kelder op gemeenschappelijke kosten onderhouden wordt. Mogelijk heeft men toen ter tijd de verhouding tussen de verschillende Doopsgezinde gemeenten niet precies begrepen en gemeend, dat het „Huis ter Kleef" nog altijd eigendom was van de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 63