63 koopsom, dat het huis sedert de laatst bekende verkoop van 1670 zeer in waarde gedaald was, want toen bracht het 6500 Car. gld. op. Vermoedelijk heeft het, toen het als weeshuis had afgedaan, grotendeels leeg gestaan en is toen zeer ver waarloosd en in verval geraakt. De nieuwe eigenaars waren dan ook niet van plan het als woonhuis te gebruiken, maar wilden er hun bedrijl in vesti gen. Zij vertellen namelijk in een request aan Burgemeesteren van Haarlem, dat zij in dit huis, dat bewoond werd door een damast- en lijnwaadpakker (mogelijk één van beide kopers)bij die pakkerij wilden maken een pleistermolen en pakkery van bonte lijnwaden, waarvoor dit pand bijzondei gunstig gelegen was, daar men hier te midden van de kooplieden van die stoffen zat. Zij voegden aan hun request een plattegrond van hun projectie toe en vroegen vergunning om het huis te mogen laten „approprieren" voor dit werk. Omdat men daar voor behoefte had aan een z.g.n. rosmolen (molen door een paard gedreven), moest ook op een stalling voor een paard gerekend worden. De requiranten meenden zowel de molen alsook de stal te kunnen aanbrengen binnen de eigen muren in het achterste gedeelte van het huis (thans de grote hetscn- bewaarplaats), zonder dat de buren daar last van zouden hebben17. Deze laatsten echter, te weten Pieter van Kampen, fabrikeur van zijden stoffen in de Schagchelstraat, wiens terrein aan de achterzijde aan deze stal zou grenzen, en Frans van den Heuvel, die het „Huis ter Kleef" aan noord- en oostzijde be- lendde, hadden wel bezwaren tegen deze plannen en zonden op hun beurt een request aan Burgemeesteren, vragende om de rosmolen en de stal te verbieden18. Pieter van Kampen klaagde in het bijzonder over zekere „mistbak" in de stal, die geplaatst zou worden tegen een laag muurtje bij zijn werkhuis, zodat hij veel hinder zou ondervinden van de stank., vooral in de zomer, als zijn volk met open ramen zou werken. Hij meende, dat zijn zijden stoffen daardoor bedorven zouden worden. De andere partij bracht hiertegen in, dat bij Isaac de Roos in de Schagchelstraat de kostbaarste zijden stoffen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 65