65- installeren zonder dat de buren van het „Huis ter Kleef daar last van hadden. Op 30 sept. 1780 hebben Pieter van Weggels en Izaak van der Vinne aan de Doopsgezinde gemeente op het Klein heiligland weer overgedragen 20 een huis en erf in de Franke- straat over de Peuzelaarsteeg, genaamd „Huis ter Kleef", belend ten zuiden Assuerus Ravekes en Pieter van Weggels, ten noorden Simon Veen, achter Jacobus Sabelis, voor de som van ƒ1100,—Uit de aanmerkelijke toename van de verkoopsom zou men kunnen opmaken, dat de verkopers, wellicht door het beter floreren van hun bedrijf, aan dit huis vele verbeteringen hadden aangebracht. Maar reeds op 28 febr. 1782 werd dit huis weer in een openbare verkoping van de hand gedaan en op 2 maart 1782 transporteert Dirk Wij- nands, diaken van de Doopsgezinde gemeente, het huis, van ouds genaamd het „Huis ter Kleef" aan Gerrit van der Horst voor 520,21. Het wordt dan belend ten zuiden door Pieter van Weggels, ten noorden door Jacob Veen en achter door Nicolaas van Kampen Pietersz. Het is duidelijk, dat de Doopsgezinde gemeente geen goed emplooi voor dit huis had en het daarom aan de diaconie had afgestaan, die het ver beneden de koopprijs heeft moeten verkopen. In de Veilingsvoorwaarden van 28 febr. 1782 wordt het huis beschreven als een groot, schoon, sterk en weldoortim merd huis, voorzien van een groot voorhuis, waarin een „comptoir", grote zijkamer met haard en bedstede, voorts binnenkamer met haard, bedstede en twee „kassen", verder nog een kamer met een haardstede, turfhok en aanrechtbank, ten einde de gang een grote kamer, voorts twee „luchtige plaatsen met alle commoditeiten"boven een kleine slaap kamer, waarnevens een grotere met een haardstede; hoger nog een slaapkamer en twee voorkamers met „kassen wijders een turfzolder, hoger een doorgaande zolder, waar boven nog een dito en eindelijk een doorgaande vliering, achter boven een ruime zolder, waarboven mede een vliering, onder dit huis twee grote luchtige kelders. Het transport van 1782 op Gerrit van der Horst, die in deze

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 67