70 Het is op grond van de stijlkenmerken alleszins aan nemelijk dat dit ontwerp van Van der Hart dateert uit net begin van de 19de eeuw. Zolang wij echter niet be schikken over nadere gegevens betreffende herkomst en ,C.0<" zuhen een aantal vraagpunten onopgelost blijven, die voor de beoordeling van de architectonische betekenis van belang zijn". Gepoogd zal worden hieronder aannemelijk te maken op welk huis Van der Harts tekening van een faSade van „een verdiepingloos breed pand" betrekking heeft. Rond 1645 werd in de duinen zuidelijk van Overveen in opdracht en voor rekening van Carel Molijn begonnen met de bouw van een groot landverblijf dat, voltooid door Gabriël Marselis, dan Elswout gaat heten.3 Van het nog bestaan van bouwtekeningen is nimmer gebleken. Op grond van stijl overeenkomst met andere gebouwen kan men er de hand in zien van Pieter Post, de medewerker van Jacob van Campen bij de bouw van het Huis ten Bosch, en de zelfstandige ont werper van het Huis Swanenburch (nu deel uitmakend van de suikerfabriek) te Halfweg. Het weerbare complex van huts, bijgebouwen en tweede toegangspoort is in de tweede neilt der 17de eeuw met grote precisie en aandacht voor het detail afgebeeld door Jan van der Heijden.* Achter het poort gebouw is een gedeelte van de zuidgevel van het herenhuis aan het binnenplein duidelijk en tot in bijzonderheden waar neembaar. (afb. I.) Tachtig jaar later ongeveer gunt Hendrik Spilman ons een gezicht op die gevel in zijn totaliteit (Afb. II). Eerst in de laatste twintig jaren van de 18de eeuw als de eisen van ewoning zijn veranderd, vinden ook wijzigingen plaats aan het exterieur van het huis (Afb. IV). De 17de-eeuwse vensters die het geheel een wat grimmig aanzien gaven, zijn dan ver vangen door lange empire-ramen. Boven de beide zijvleugels is een balustrade aangebracht, waarin boogvormige dak vensters zijn opgenomen, overtopt door een ornament. De ganse facade is wit gepleisterd. Om ruime uitzichten te krijgen zijn de bijgebouwen op het binnenplein afgebroken.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 72