75 een plaats gekregen. Stond de bouwmeester bij zijn ontwerp het huis, hier als Afb. III opgenomen voor ogen? De grote brug vóór Elswout wordt afgebroken. Het watci wordt vergraven en een nieuwe brug gelegd met een zware leuning van grenenhouten balusters. In de noordwestgevel van het poortgebouw aan de Elswoutslaan wordt een vier kante witgeschilderde steen (1 X lm.), ingemetseld met daarop „en relief" het wapen van Gabnël Marselis. Deze wapensteen sierde eertijds wellicht één der gevels aan het binnenplein van het gebouwencomplex. Tijdens de laatste wereldoorlog heeft een Duitse legereenheid door een „Wehr- machts"-aannemer de poort met twee afschuwelijke aan bouwsels opgescheept, waarvan er één juist vóór de steen is geplaatst. Men wilde deze nl. maar verwijderen, hetgeen voor 's vijands handlanger zonder vernieling niet mogelijk bleek. Met moeite kon worden bereikt dat de steen mm of meer zorgvuldig is weggemetseld. Omdat het nog steeds niet tot een restauratie van de poort 8 is kunnen komen, blijft de belangwekkende steen aan het oog onttrokken, en dieigt door haar verborgen bestaan sedert bijna een kwart eeuw, m vergetelheid te geraken.9 Een nauwkeurige bestudering van de hierbij geplaatste afbeeldingen leert dat Van der Harts met op schaal gestelde tekening (afb. III) volkomen in de reeks past. De conclusie is dan "ook dat zij op Elswouts hoofdgevel betrekking heeft. Bovendien bevindt zich een copie ervan in het archief van het buiten. Stellig heeft Van der Hart ook de andere gevels van het huis onder handen genomen. Immers Numans prent uit 1793 (afb. IV) waarop het 18de-eeuwse-klokketoren- tje met een gedeelte van het dak van de tweede pooit nog zichtbaar is boven het geboomte, toont ook in de westgevel lange (empire-)ramen. Op de ets van de trits: Van Driest, Cats Schwegman, (ca. 1800), waarop het beeldhouwwerk in de geveldriehoek van het huis, en de festoenversiering staan aangeduid, hebben de ramen zonneblinden, (afb. V). Met behoud van zijn 17de-eeuwse karakter was Elswout onder de aristocratische Boreels door Van der Hart \ooi-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 77