85 Daartoe worde de achtergrond van het schilderstuk nauw keurig bekeken. De beschouwer ziet dan aan de horizon cle hoge duinrand, kijkt derhalve in westelijke richting Daar vóór bevindt zich in het midden en verder naar rechts een bebost gebied. Links daarvan staan in een kale vlakte enkele woningen van eenvoudige allure. Waar, m het midden de bebossing begint, staat een groter huis, naar rechts gevolg door een kapitale vierkante behuizing. Nog verder, noord waarts, is een kerkje zichtbaar. In dezelfde volgorde waarin ze op het schoorsteenstuk zijn afgebeeld, laat de bekende 18e-eeuwse kunstenaar H. Spilman ons de twee laatste ge bouwen zien op zijn hiernaast afgebeelde tekening, die hy maakte vanuit tegenovergestelde richting dus kijkend van west naar oost. Rechts op de achtergrond van die tekening is hetzelfde grote, vierkante huis zichtbaar als op het Zeis doek Meer noordwaarts, naar links steekt een kerkje zijn dak en torenspits boven het groen uit. Uiterst links, nog juist niet aan het oog onttrokken door het hoge duin, ontwaar men de wieken van een molen. Localisatie lijkt thans mogelijk. Spilman heeft zijn onder werp getekend, zittend op de hoge duinen in het verlengde van de Kleverlaan. Vandaar af zag hij voor zich het vie - kante herenhuis van de buitenplaats „Hartenlust te Bloe- mendaal, liggend aan de rand van zijn bebossing, tegen het polderland. Verder naar het noorden werd zijn oog getroffe door het kerkje van Bloemendaal, met links m heiverse ie de wieken van de Santpoortse molen „De Santhaes hen en ander derhalve het spiegelbeeld van de situatie zoals wij die aantreffen op het onderwerpelijk schoorsteenstuk waarop „De Santhaes" geen plaats meer heeft kunnen vinden. H grotere huis" op dit stuk, zo even genoemd, zou „Voorduyn kunnen zijn, een omstreeks 1736 juist tot buiten getransfor meerde bleek van Wijnant Blenk.- Het is op grond van het vorenstaande naar mijn mening nu zeer aannemelijk dat op het schoorsteenstuk een blekenj is afgebeeld die gelegen moet hebben m het poldergebied zuidelijk van de Jan Gijzen-zandvaart. Welke deze is,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 87