96 uitmuntende verhoudingen heeft bijzonder gewonnen nu de oorspronkelijke vensters, in een overgangsvorm tussen Louis- XVI en Empire, weer zijn aangebracht, en de ingangspartij, die door de vorige eigenaar weinig was ontzien, weer met pië teit hersteld is (aannemer: A. J. de Rooy). De restauratie van het huisje Spekstraat 3 leverde een aar dige verrassing op. Dit pand, dat oorspronkelijk een trapgevel zal hebben bezeten, doch in latere jaren een klokgevel kreeg, waarbij de oudere raamomlijstingen gespaard bleven, is des tijds wel uit een zeer smalle beurs opgetrokken. De spekblokjes langs de ramen, in de ontlastingsbogen daarboven en langs de zijkanten van de gevel, normaal van natuursteen, bleken hier te bestaan uit op hun kant ingemetselde gele bakstenen. Men wist zich vroeger ook te behelpen! De restauratie van deze gevel moest, als gevolg van de slechte toestand daarvan, leiden tot een volledige vernieuwing van het metselwerk. Ook de onderpui werd vernieuwd in een eenvoudige, bij de bovengevel passende vormgeving (architect J. van Brugge). Een, technisch gezien, zeer ingrijpende restauratie onder ging het perceel Spaanwouderstraat 37. Het huis, oorspronke lijk zeventiende-eeuws, kreeg in de tweede helft van de acht tiende eeuw een nieuwe voorgevel, die in de eerste helft van de negentiende eeuw werd bepleisterd. Vermoedelijk werd toen tevens de rechte kroonlijst aangebracht. Nog later werd de onderpui veranderd en werden de vensters in de oude kozijnen gewijzigd. De ouderdom van het huis bleek toen eigenlijk al leen nog maar uit de achttiende-eeuwse deuromlijsting. Ook verder was het huis zeer vervallen, en naar tijdens de restauratie bleek, zelfs op één punt gevaarlijk onderkomen. Bij de restauratie werden, buiten constructieve voorzieningen, de gevels weer in goede staat gebracht. De voorgevel kreeg niet slechts vensters van een betere indeling, ook de onderpui werd in een aanvaardbare vorm gebracht, waarbij aansluiting gezocht is bij de toestand, die in de eerste helft van de negen tiende eeuw ontstaan was. Het huis, dat niet alleen in de straatwand van de Spaarn-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1965 | | pagina 98