99 gen dat hun klasloos hoofd zijn tijd doorbracht in een zoveel gezelliger ruimte dan zij in die kale schoollokalen. Iedere school heeft een hoofd en ik weet niet of de tegen woordige scholen ook nog zo iets hebben als een plaatsvervan gend hoofd. Dat woord „hoofd" is voor die functie nog niet zo oud, vroeger heette hij „bovenmeester" en zijn vervanger droeg de wonderlijke benaming van „onder-bovenmeester". Ik heb in mijn allerprilste schooljeugd nog zo'n onder-boven meester gekend bij Hupie, dat was de heer Hendrik Swaans- wijk. Hij heeft meer dan veertig jaar op de Hupie-school ge werkt en daarvan 26 jaar in de eerste klasse omdat hij zo voor treffelijk met de allerkleinste leerlingen overweg kon, een soort illustere voorganger van Van der Have dus. Hij woonde in een huis op de Voldersgracht, vlak naast de Keizerrijk- school en had een broer die horloge-maker was in de Jans straat, een Pietje-precies die op gezette tijden bij ons thuis kwam om de Franse pendule na te kijken. L. Dekker, schoolconcierge Was ten opzichte van Hupie enige uitweiding al op zijn plaats omdat hij als onderwijsman ongetwijfeld zo belangrijk was, bij de concierge was het, geloof ik, niet de belangrijkheid als bijzondere figuur in zijn beroep die dat zou wettigen, maar meer het feit dat hij toch wel in sommige opzichten een merk waardigheid in zijn soort was. Hij heette L. Dekker en was bijna een toonbeeld van droogheid. Zijn ouderwetse bakke baardjes die ik nooit anders dan al grijzend gezien heb, lieten maar weinig van zijn gezicht zien en dat weinige was als een stukje perkament. Zijn voorhoofd zal ook wel zo iets geweest zijn, maar hij droeg een vrij grote pet met een klep vlak boven de ogen en die pet zette hij alleen maar af in Hupie's kamer. Gedurende de schooltijd was Dekkers functie in hoofdzaak die van een soort van opper-ordebewaarder vooral in het straatgebied om de school heen, maar zijn taak zal wel om vangrijker geweest zijn dan wat wij ervan zagen, ik heb nooit een andere functionaris gezien voor de z.g. huishoudelijke dienst van de school. Hij moet na het vertrek van onderwijzers

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 101