101 ren. Het zal hem dikwijls genoeg verdroten hebben, dat hij, als er ondeugendheden bedreven waren, bij Hupie als een soort onheilsbode moest optreden. Als er klachten waren ge komen over „Belletje trekken" in de buurt of over het plagen of uitjouwen van dienstboden in de tuinpoorten tussen de Wilhelminastraat en de Oranjekade. In de Sophiastraat op No 57 in een klein huisje (dat er nog staat) woonde een oude, mummie-achtige vrouw, die tot steun in haar onderhoud een miniatuur-snoepgoedbedrijfje exploi teerde. Haar dag-omzet kan nooit veel hoger geweest zijn dan een paar kwartjes, want er waren niet veel zaken te koop waar van de verkoopprijs meer dan één cent bedroeg om de eenvou dige reden dat onze koopkracht (die van haar klanten dus) ook niet veel hoger was. Die één-cents-artikelen lagen allemaal samen op een blaadje, het z.g, „cents-blaadje" ter onderscheiding van het „halve- cents-blaadje". Hoe die juffrouw heeft geheten, heeft nooit iemand van ons geweten, haar voornaam was blijkbaar Catha- rina, want wij noemden haar Ka, of, omdat ze het ongeluk had stokdoof te zijn, Dove Ka. De kamer waar de winkel werd gehouden was voor aan straat, die was wegens die doofheid altijd op slot. De vooi- deur kon je zo vrij binnenkomen, je moest dan heel hard: volkroepen, waarop de vrij lange, spichtige figuur aan kwam sloffen, de deur van de winkel ontsloot en al naar gelang je wenste het cents- of het halve centsblaadje voor je neerlegde. Dat was altijd toch nog een hele studie voor ons, hoe wij uit al die heerlijkheden onze keus zouden bepalen, op koningsbrood of toverballen, op zoethout of drop in slierten, katjes of knoop jes. Wij konden ook apenootjes nemen, in deftige taal heetten die Curagaosche amandelen of in het verkort; sausemangelen of helemaal populairweg: sausies. Het woord pindas bestond toen voor ons nog niet evenmin als het Rotterdamse olienoot jes- Er is een oud legendarisch verhaal van een knaapje dat in de snoepwinkel kwam met één halve cent en aan de snoepjuffrouw de vraag stelde wat hij daarvoor kon kopen. De op zakendoen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 103