- 102 toegespitste vrouw antwoordde dat hij daarvoor drie kleine to verballen of drie kattedropjes of vier sausies kon krijgen. Geeft U mij dan, zei de kleine klant na enig nadenken, a.u.b. één toverbal, één kattedropje en voor de rest van het geld sausies. De geschiedenis vermeldt niet op welke wijze dit moeilijke vraagstuk werd opgelost. Het ligt wel voor de hand dat deze snoepwinkels door onze moeders als voor ons verboden terrein werden aangewezen, niettemin waren het goed beklante zaken. Er waren er onder de leerlingen van de Hupie-school die zo braaf waren dat ze er nooit kwamen. Het klantenboek vermeldde echter klinkende namen. Jaap en Rommie Quarles van Ufford kwamen er even goed op voor als mijn andere reeds eerder genoemde school- vrindje Frits van Lennep. Veel van het ons spaarzaam toebe deelde zakgeld werd bij Dove Ka verbrast. Maar, o wee als dat geld op was en wij kwamen voorbij haar deur zonder dat onze porte-monnaie uitgaven gedoogde. Dan konden de echte ondeugden onder ons uit een soort dépit de verleiding niet weerstaan arme Dove Ka te plagen door de voordeur open te gooien en in de gang hard te gaan schreeuwen. Dat waren van menselijke gevoelens gespeende rauwe vandalismen die Dove Ka zelfs van haar vaste ldanten niet verdroeg. De zwarte ge breide omslagdoek ging dan om haar magere schouders ter aanvulling van het zwarte kapje dat ze altijd al ononderbroken droeg en dan ging het zonder dralen naar Dekker, voor een aanklacht. Hoezeer het Dekker dan ook gespeten moge hebben, zoveel kwaads van de jongens van zijn eigen school te horen, het be richt ging natuurlijk toch onverwijld naar Hupie door. Evenals zijn trouwe Dekker liep ook Hupie altijd met gedekt hoofd door de tochtige schoolgangen. Met het Dove-Ka-inci- dent kondigde hij, na bij het binnenkomen van de klaslokalen zijn hoed te hebben gelicht, volgens recept achter die hoed de onderwijzer zijn voornemen aan de jongelui toe te spreken. Ook dat ging weer achter de hoed. »Jongelui, zo begonnen altijd al zijn toespraken, ik heb weer klachten gekregen van die juffrouw uit de Sophiastraat die daar

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 104