105 - eigen believen spelen. Soms speelden we daar het spel dat we „schare" noemden, een vrij wild jongens-straatspel waarvan ik de spelregels niet meer weet. Sommige meesters speelden met ons mee. Schare kon ook in de zaal gespeeld worden, dat was dan een stofboel van belang, maar wij vonden het heerlijk. De ene meester was natuurlijk royaler dan de andere en dus prettiger met de vrije kwartieren. Ook daarin was Eikelenboom een van de prettigste voor ons, ook hij speelde altijd met ons mee. De openbare weg was in die jaren nog een soort wettige speelplaats voor de jeugd. Iedere echte jongen liep toen met knikkers in de zak waarmee verschillenderwijze gespeeld kon worden. Er was een knikkerspelletje dat op stoepen te spelen was, waarbij degeen die begint een knikker langs de straat stenen tegen een huismuur laat ketsen. De knikker kaatst te rug, loppt de stoep af en blijft daar ergens op die stoep liggen. De tweede speler doet hetzelfde en wint de eerste knikker als hij die bij het aflopen van de stoep raakt. Dan speelt No 1 weer pogende No 2 te raken enz. Ook een stoepspel was „kuiltje schieten" waarbij de spelers beurtelings beide spelers toebehorende gelijke aantallen knik kers tegelijk in een straatkuiltje schieten. Om de hele handvol te winnen moester dan een bepaald aantal in het kuiltje achter blijven. Sommige jongens speelden dit spel vals door één knik ker zo in de vingers te klemmen dat hij op het laatste ogenblik, door hem vast te houden of los te laten de beslissing kon geven. Daaruit ontstonden dan vaak vechtpartijen. Wij gingen een derde knikkerspel spelend, de hele weg naar of van school. De eerste speler gooide zijn knikker een eindje de straatgoot in, nummer twee, van gelijke afstand gooiende probeerde hem te raken. Raakte hij hem dan won hij twee knikkers, kwam zijn knikker zo dicht bij de eerste dat hij de afstand met de hand kon bespannen dan won hij één knikker. Raakte hij niet en schoot hij er voorbij, dan was No 1 weer aan de beurt. Op de stoepen en in de goten van de Wilhelmina- straat is in vroeger jaren heel wat geknikkerd op die manier. Ook met priktollen kon een soort kuiltjes-spel gespeeld wor-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 107